РТ: „Не жалите се, појачајте притисак на Русију“: Амбасадор САД осудио Немачку због критика о повлачењу из Споразума о отвореном небу
Берлин би требао да врши притисак на Москву, уместо да критикује повлачење САД-а из Споразума о отвореном небу, рекао је амерички амбасадор немачком министру спољних послова, док су се два НАТО савезника сукобила око потеза Вашингтона да одустане од Споразума.
САД су раније ове недеље саопштиле намеру да се повуку из Споразума о отвореном небу, узнемиривши своје НАТО савезнике у Европи.
Међу онима који су позвали на очување мултилатералног споразума из 2002. године, који омогућава надзорне летове преко територија његових потписница, био је и немачки министар спољних послова Хаико Мас.
Највиши дипломата Немачке изразио је велику забринутост да ће предстојеће повлачење САД-а „значајно смањити“ обим Споразума, додајући да ће Берлин „интензивно сарађивати“ са „партнерима истомишљеницима“ како би наговорили САД да одустану од напуштања Споразума.
Захарова: САД нису чак имале ни намеру да разговарају о новим тврдњама у вези Споразума о отвореном небуhttps://t.co/FASpG888Nh
— ВОСТОК вести (@vostokvesti) May 24, 2020
Реторика из Берлина није добро легла америчком амбасадору у Немачкој, Ричарду Гренелу, а који је и у прошлости водио контоверзну полемику у покушајима давања лекција Берлину о низу домаћих питања, од војне потрошње до изградње гасовода "Северни ток 2".
"Уместо да се жали на реакцију САД-а, Хаико Маас је требало да појача притисак на Русију последњих година, тако да испуни своје обавезе [према Споразуму о отвореном небу]", рекао је Гренел за Рајнше пост.
Амбасадор је поновио мантру Вашингтона да се „Русија дуго није придржавала Споразума о отвореном небу“, жалећи што се Немачка и даље планира придржавати његових одредби, упркос забринутости САД-а.
Рјабков: Не постоји могућност склапања новог Споразума о отвореном небуhttps://t.co/unG0qGBvHs
Немачка није једина земља која је изразила своје примедбе на потез САД-а. У заједничкој изјави министри спољних послова 10 земаља ЕУ, укључујући Немачку, Француску, Италију, Шпанију, Шведску и Холандију, Споразум су назвали "кључним елементом оквира за изградњу поверења".
Масов позив поновио је и Брисел, а шеф ЕУ за спољну политику Џозеф Борел је нагласио да Споразум, који је од 2002. године омогућио више од 1.500 посматрачких летова у разним земљама, „пружа транспарентност и предвидљивост“.
„Одустајање од Споразума није решење за решавање тешкоћа у његовом спровођењу и поштовању друге стране“, рекао је Борел.
Русија је у више наврата негирала оптужбе САД-а да не испуњава своје обавезе, инсистирајући да је ограничила летове преко своје територије само као одговор на сличне потезе САД-а и њихових савезника.
Упркос томе што није била задовољна поштовањем Споразума од стране САД-а, Москва је изразила спремност да преговара с Вашингтоном и да ће "учини све што је могуће да Споразум остане нетакнут".
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- Амбасадор САД-а у Немачкој, Ричард Гренел, фото: © Global Look Press / Imago-images.de / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »