РТ: Кина саопштила да по први пут није имала нових случајева коронавируса, док ново жариште прелази у Јужну Америку
Пекинг је пријавио да нема нових инфекција коронавируса по први пут од када је пандемија избила прошле године. Али како вирус јењава у свом првобитном епицентру, Јужна Америка је брзо постала главна тачка.
Кинеска национална здравствена комисија саопштила је да је у суботу потврдила нула нових случајева вируса, по први од када је азијска земља започела борбу против инфекције, те пријавила само два сумњива случаја, од којих је један уведен из иностранства.
Good News! Chinese mainland reports ZERO daily new #COVID19 case! 2 suspected cases reported – 1 imported case in Shanghai and 1 domestic in NE#China's Jilin. pic.twitter.com/6SElh7UxUX
— Global Times (@globaltimesnews) May 23, 2020
Смртоносна болест се први пут појавила крајем прошле године у кинеском граду Вухан, проширивши се широм земље заразивши око 84.000 људи, те односећи 4.600 живота. Али, уз агресивним мерама сузбијања које су ставиле десетине милиона грађана под строги карантин, чини се да је Пекинг довео инфекцију под контролу, док се вирус раширио другде у свету.
Док су Сједињене Државе и даље главни епицентар са више од 1,6 милиона инфекција, Јужна Америка је брзо постала друга жаришна тачка, а Светска здравствена организација (СЗО) упозорила је на драматичан скок у тамошњим случајевима.
"Јужна Америка је у одређеном смислу постала нови епицентар за болест", рекао је на конференцији за новинаре др Мајке Рајан, стручњак за ванредне ситуације Светске здравствене организације, напомињући да је Бразил "очигледно највише погођен".
Током последње недеље у Бразилу, здравствени званичници су саопштили о десетинама хиљада нових инфекција сваког дана, чиме је данашњи број случајева нарастао на више од 330.000, чиме је по црном билансу претекла Русију која је била друга најгоре погођена земља. У Бразилу је такође забележено више од 21.000 смртних случајева, готово седам пута више од Перуа, следеће најтеже погођене земље у региону.
Иако за коронавирус тренутно не постоји вакцина, или чак поуздан лек, бразилске власти су одобриле широку употребу антималаријског лека хидроксиклороквин као терапију, након што су прошлог месеца примиле пошиљке сировина за хемикалије из Индије. Лек је раније показао обећавајуће ефекте, али његова ефикасност тек треба да се докаже у клиничким условима. У међувремену, ново истраживање у часопису "Лансет", сугерише да лек може да изазове срчане компликације, па чак и смрт, показујући малу или никакву корист за пацијенте Ковид-19.
Откако је пандемија избила прошлог децембра, више од 5,2 милиона људи се разболело, а око 338.000 је преминуло широм света, што је чини једном од најсмртоноснијих епидемија вируса од шпанске грипе 1918. године.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: Reuters / China Daily / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »