„Црна Гора се суочавала са разним верзијамa империјалног национализма - од начертанијевског преко карађорђевићевског и четничког, и у посљедњим деценијама од Милошевићевог, преко Коштуничиног до овог данашњег“
У интервјуу за подгоричку „Побједу“ шеф црногорске дипломатије Срђан Дармановић, осврнуо се на актуелне односе Црне Горе и Србије, коментаришући изјаве србских министара Александра Вулина и Ивице Дачића. Министар spoqnih послова се осврнуо и на евроатлантске интеграције Црне Горе, као и на четрнаестогодишњицу од референдума о независности.
На изјаву министра Дачића да су „тензије у Црној Гори скоро довеле до братоубилачког рата Срба и Црногораца“, те да је „велика лаж“ да се Србија мијеша у унутрашње ствари наше државе, Дармановић је, између осталог изјавио и следеће:
„Црна Гора неће дозвољавати да се Србија, под плаштом наводне угрожености интереса Срба у Црној Гори, мијеша у унутрашње ствари наше државе. Врло је неодговорно кад се примјене епидемиолошких мјера, којима се чувају животи и здравље наших грађана, користе као јефтина, али нимало наивна платформа за распаљивање политичких страсти и стварање атмосфере напетости“, додајући да Срби у Црној Гори нису угрожени и да могу бити угрожени „само они који не поштују њен Устав и законе, њен грађански и мултиетнички карактер, њен демократски избор, само они који својим фанатизмом угрожавају права и слободе других“.
Патријарх Иринеј: План је да у Црној Гори нема Српске праволавне цркве нити православног народаhttps://t.co/HoCyb9a5D2
— ВОСТОК вести (@vostokvesti) May 20, 2020
Дармановић је одбацио тврдње министра одбране Србије, Александра Вулина да је Црна Гора „извор нестабилности у региону“.
„Црна Гора се, иначе, у својој историји суочавала и борила са разним верзијама, формама и изведбама тога, у нашем региону, увијек империјалног и патерналистичког национализма – од начертанијевског преко карађорђевићевског и четничког, и у посљедњим деценијама од Милошевићевог, преко Коштуничиног до овог данашњег. Константа сваке од ових верзија је да му је Србска црква, са својим увријеженим антизападњаштвом и антилиберализмом, увијек давала духовну потпору и погонско гориво, не устежући се, кад треба, ни да стане у одбрану ратних злочина и злочинаца. Оваква реторика се, не једном, употребљавала као најава ширих, злокобних политичких пројеката и циљева, али може да послужи и за тривијалне и привремене користи, као нпр. за изборне потребе или за скретање пажње са актуелних политичких питања у сусједној држави“.
Дармановић је истакао и да је у Црној Гори примјетан „руски утицај“, иако су очекивали да ће након„државног удара“ односи Русије и Црне Горе почети да се нормализују.
„Надали смо се да су из догађаја из октобра 2016. извучене одређене поуке и да су односи Црне Горе и Русије, уз дозу опрезности, корак по корак кренули нормалнијим током. Међутим, усвајањем Закона о слободи вјероисповијести и увјерења и правном положају вјерских заједница, јасно је препозната заинтересованост Москве за ово питање, и још једном се, послије извјесног затишја, потврђује континуитет неприхватљивог мијешања Русије у унутрашње ствари Црне Горе„, рекао је Дармановић.
ИН4С
- Извор
- Танјуг
- фото: gov.me/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »