Ко помилује сироче, тог ће помиловати Бог!
Данас на планети има 145 милиона сирочади и сваке две секунде њима се придружује још једно дете које остаје без родитеља. Светски дан сирочади треба да скрене свеопшту пажњу на овај озбиљан савремени проблем. Иницијативу да се овај дан обележава другог понедељка у новембру дао је један од познатих добротворних фондова САД.
Оружани конфликти, елементарне непогоде, СИДА, остављају иза себе милионе сирочади, улгавном у земљама у развоју. Али проблем осиротеле деце постоји у свим земљама, чак у најбогатијим.
За 180 хиљада младих Руса дом представљају установе за сирочад: дечији дом, интернат или социјално прихватилиште. Јасно је да је најбоље за децу која остају без родитељске бриге да буду укључена у нове породице, где ће их волети као рођене. Зато држава активно подржава старатељске породице. У последње време свеопшту пажњу привлачи питање усвајања руске деце у иностранству. Тај добротворни подухват понекада се претвара у трагедију за усвојене малишане, који постају жртве жестоког поступања у новој породици.
До краја године Русија и САД, чији грађани најактивније одвозе децу сирочад из РФ, рачунају да ће потписати споразум о међународном усвајању. Тада руска страна може да пружи неопходну помоћ деци која су доспела у тешку ситуцију. Сада социјалне службе немају могућност да прате судбину оне деце, мада до 18. године она остају грађани РФ. Договори према којима агенције за усвајање морају сваке године да подносе извештаје о животу деце у пракси се не поштују.
У Русији за будуће родитеље који усвајају децу постали су обавезни семинари на којима стручњаци помажу да се схвати сва дубина одговорности за дете и уче да се излази на крај са тешкоћама васпитавања. Али не стичу сви васпитаници сиротишта нове породице. Живот деце без родитеља труде се да учине испињеним добровољци. Такви људи којима није све једно каква ће бит судбина сирочади, ујединили су се око добротворног фонда Овде и сада, рекла је за Глас Русије директор Фонда Татјана Туљчинска.
Мени се чини да је најефикаснија помоћ када учествујемо у нечем стваралачком у најширем смислу ове речи. Ми не само да нешто купујемо и дајемо, каже Татјана Туљчинска. Ми још учествујемо у програмима социјалне адаптације, додатног образовања, професионалне оријентације за матуранте, психолошке рехабилитације, серији тренинга, дајемо им додатне вештине.
Припрема деце из дечијих домова за самостални жвито један је од најтежих и најважнијих задатака. И без помоћи друштвених организација и волонтера ту се не може, сматра Татјана Туљчинска, директор добртворног Фонда Овде и сада, једног од хиљаду добротворних удружења која помажу сирочићима у Русији.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- становништво
- права
- човечанство
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »