РТ: Пољска ће радо бити примити америчке нуклеарне главе ако Немачка одбије, тврди амерички амбасодр, навијајући за нову Кубанску ракетну кризу
Пошто је амерички амбасадор у Немачкој и вршилац дужности шефа обавештајне службе покушавао да убеди Берлин да настави да држи америчко нуклеарно оружје, његов колега у Варшави наговестио је да би Пољска била вољна да их преузме, што би требало да изазове Москву.
"Ако Немачка жели да умањи нуклеарне способности и ослаби НАТО, можда би Пољска, која плаћа правичан удео, разуме ризике и налази се на источном боку НАТО-а, могла да их смести", саопштила је у петак амбасадор САД Жоржет Мосбахер.
If Germany wants to diminish nuclear capability and weaken NATO, perhaps Poland - which pays its fair share, understands the risks, and is on NATO's eastern flank - could house the capabilities here: https://t.co/VIzpHIgoUN
— Georgette Mosbacher (@USAmbPoland) May 15, 2020
Она је коментарисала изјаву Рика Гренела, америчког амбасадора у Немачкој који је и вршилац дужности директора Националне обавештајне службе, објављену у четвртак, позивајући власти у Берлину да не ослабе НАТО тражећи уклањање америчког нуклеарног оружја са њиховог тла.
„Сврха НАТО-вог нуклеарног распоређивања је да задржи ненуклеарне државе чланице укључене у планирање НАТО-ве политике одвраћања. Учешће Немачке у нуклеарном распоређивању осигурава њен глас“, саопштио је Гренел.
„Да ли ће Немачка сносити ову одговорност или ће се повући и једноставно уживати у економским користима сигурности које пружају њени други савезници?“
Иако саопштење Мосбахерове није ништа друго до покушај јачања Гренелове аргументације, многи Пољаци су позитивно реаговали са жељом да се нуклеарне главе распореде у њиховој земљи, иако за сада још увек нико од њих није званични представник Варшаве.
Само је њих неколицина упозорила на ту идеју, попут бившег америчког инспектора за поморство и оружје Скота Ритера, који је одговорио Мосбахеровој да "нема осећаја за историју", и назвао њену идеју "једном од најглупљих" на свету.
If Germany wants to diminish nuclear capability and weaken NATO, perhaps Poland - which pays its fair share, understands the risks, and is on NATO's eastern flank - could house the capabilities here: https://t.co/VIzpHIgoUN
— Georgette Mosbacher (@USAmbPoland) May 15, 2020
Мосбахерова је такође насловне странице наслове у Москви, где је примећено да би премештање бомби у Пољску уништило последње остатке споаруима између Русије и НАТО-а из 1997. године у којем се наводи да „НАТО и Русија не сматрају једни противницима“.
Додуше, НАТО је овај став више пута одбацио, од рата против Југославије 1999. године, чиме је намеравао да пошаље Русији поруку, до овонедељног саопштења генералног секретара алијансе Јенса Столтенберга, наводећи "руску агресију" као разлог да наговори Берлин да задржи америчке нуклеарне бомбе.
Our goal is a world without nuclear weapons, but as long as these weapons exist, #NATO’s nuclear deterrent remains essential to protect peace & freedom. Read my commentary from @faznet: https://t.co/zu5UvJH2y4
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) May 11, 2020
Ово није први пут да је Мосбахерова, бивши руководилац козметичке компаније, која је ушла у дипломатију за време Обамине администрације, а председник Доналд Трамп је послао у Варшаву 2018. године, испуни главне странице у Москви. Још у јануару је подржала пољску ревизију историје Другог светског рата када је устврдила да су нацистичка Немачка и Совјетски савез „договором“ започели рат нападом на Пољску.
Иако није јасно да ли је њено саопштење на Твитеру службени став Стејт департмента, оно не би било ван тежњи Трампове администрације да трајно смести америчке трупе у Пољској, док је раскинуо нуклеарне споразуме са Русијом.
Прошле године САД су једнострано изашле из Споразума о контроли оружја из 1987. године у Европи, а чини се да су на путу да не обнови ни последњи преостали нуклеарни споразум са Москвом "Нови старт" из 2011. године, који би требало да истекне следећег фебруара.
Ако САД пребаце нуклеарне бојеве главе у Пољску, то би могло резултирати поновом Кубанском ракетном кризе из 1962. године, када је Совјетски Савез реаговао на америчко нуклеарно распоређивање у Турској слањем својих ракета на Кубу. Након супротстављања које је готово ескалирало нуклеарним ратом, и Вашингтон и Москва су одступили и обавезали се да ће повући своје пројектиле.
The big story in Russia, tonight? Comments from the US Ambassador to Warsaw, Georgette Mosbacher, saying that the Americans could relocate their nuclear weapons from Germany to Poland.
— Bryan MacDonald (@27khv) May 15, 2020
The sort of dangerous posturing that could very quickly lead to a new Cuban Missile Crisis. pic.twitter.com/Mxtz79OZe0
- Извор
- Танјуг
- фото: © US DoD / SSGT Phil Schmitten / RT/ vostok.rs
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »