РТ: Западни медији забринути „зашто коронавирус није убио више Руса“
Изгледа да су амерички и друди сродни медији фрустрирани да пандемија не убија довољно Руса, па тврде да је број смртних случајева већи, упркос недостатку доказа, док се инсистира на томе да Москва шири дезинформације.
Када је број потврђених случајева коронавируса почео да се повећава у Русији прошлог месеца, западни медији су кидисали, претпостављајући да ће пораст броја смртних случајева бити као у САД-у и многим европским земљама. Међутим, то се није догодило, а исти ти су који су гризли усне чекајући да броје жртве у Русији сада изгледају као преварени.
A new bottom hit.
— Maxim A. Suchkov (@m_suchkov) May 14, 2020
This @business headline is sacrificing basic ethics for the sake of clickbait.
Speak of the media trust crisis.https://t.co/n2G7YbEJQDhttps://t.co/n2G7YbEJQD pic.twitter.com/jVGIDMIzT6
"Стручњаци желе да знају зашто коронавиурс није убио више Руса", наводи Блумберг у четвртак, шокирајући више од неколицине људи својим насловом разочарања. Наслов чланка је накнадно промењен у „Стручњаци постављају питање зашто коронавирус није убио више Руса“, што је… много боље.
Појава "забринутости" која се фокусирала на број жртава у Русији погодила је и друге медије, укључујући Њујорк Тајмс и Фајнешенел тајмс. Први је у понедељак устврдио да је укупан број смртних случајева од коронавиурса у Русији за 70 одсто већи од пријављених, цитирајући „независног демографа“ Алексеја Ракшу, кога су хвалили због „примећивања“ података „похрањених на непознатом сајту државне статистике“. Иронија употребе „независног демографа“ (читај: нестручни) за манипулисање званичном статистиком како би се Москва оптужила за манипулисање статистиком чини се да се изгубила у Тајмсу, посебно када се у истом чланку наводи да ће се „број смртних случајева ажурирати… до краја овог месеца“- што значи да подаци које су саопштени нису били чак ни коначни.
Кинеска статистика подвргнута је истој грозничавој анализи након што је та држава средином марта објавила да нема нових случајева коронавируса. Западни медији инсистирали су да Пекинг одбија да тестира пацијенте, или да се број смртних случајева прикрива, давајући другу дијагнозу. Идеја да Кина победи сопствену епидемију у исто време када је вирус стигао у САД и покренуо економски разорни застој био је очигледно удар на национални понос, баш као што је "неуспех" Русије да изгуби још више својих грађана због коронавируса одузео САД-у шансу да прогласи свој здравствени систем, а који је насјкупљи на свету, супериорнијим од руског "недовољно финансираног".
Иако је руска амбасада у САД-у тражила повлачење чланака од Њујорк тајмса и Фајнешенел тајмса, вероватно их није пуно погодило. Премазане приче о кинеском одговору на вирус били су стално присутне у западним медијима током првих неколико месеци пандемије, као и слични напади на Русију, од мрачних спекулација да су лекари који изврше самоубиство заправо убијени, до тврдњи да масовно напуштају посао су само почетак.
Столтенберг: Русија и Кина шире дезинформације како би дестабилиозовале земље НАТО-а и ЕУhttps://t.co/URczdD3YQD
— ВОСТОК вести (@vostokvesti) May 15, 2020
Констатујући да је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг оптужио Русију и Кину да "шире много дезинформација током пандемије коронавируса, покушавајући да промене светски поредак", портпарол Министарства спољних послова Марија Захарова у свом саопштењу на Фејсбуку је приметила да се „светски поредак“ у коме се сматра прихватљивим кукњава зашто вирус није убио више Руса вероватно треба променити.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- Мурал посвећен медицинским радницима, фото: © Reuters / Evgenia Novozhenina / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »