Република Србија је данас изашла на међународно финансијско тржиште, међу првима у групи земаља чији је кредитни рејтинг одмах испод инвестиционог и изазвала огромну пажњу инвеститора, те успешно продала државне обвезнице у износу од две милијарде евра. Обвезнице ће бити листиране на Лондонској берзи, једном од највећих и најрепрезентативнијих тржишта на свету, а на наплату доспевају 2027. године. Србија је и једина земља у Европи која је за време пандемије вируса Ковид-19 изашла на међународно тржиште капитала, а да притом нема помоћ Европске централне банке у пласирању хартија од вредности.
Више од 300 инвеститора из целог света показало је интересовање за српске обвезнице. Респектибилни фондови, осигуравајуће куће и банке исказале су тражњу за преко седам милијарди евра, што је скоро четири пута више од понуђене вредности емисије. Обим продаје еврообвезница износио је две милијарде евра, са купонском стопом од 3,125%, стопом приноса од 3,375% и роком доспећа од седам година, упркос томе што је почетно очекивање инвеститора било да ће се обвезница издати по већој каматној стопи. Међутим, због великог интересовања, каматна стопа је знатно смањена.
То је још један сигнал да инвеститори имају поверења у Србију, упркос кризи која је изазвана пандемијом вируса корона, а која је погодила читав свет и нарочито финансијска тржишта. Инвеститори су на тај начин показали и да је Србија добро реаговала за време пандемије вируса и да је донела одговарајуће економске мере, које ће помоћи привреди да превазиђе овај период и наставити привредни раст.
Србија је ову кризу дочекала у знатно повољнијој позицији од већине других земаља, са стопом привредног раста од 4,2% у 2019. години, стопом раста од 5% у првом кварталу 2020. године, ниском и стабилном инфлацијом, фискалном равнотежом, као и са никада вишим девизним резервама.
Стварање и очување макроекономске стабилности и успешни резултати које Република Србија континуирано остварује, као и велико поверење инвеститора у реформе Владе Републике Србије у области економије и јавних финансија, утицали су на смањења јавног дуга у претходним годинама. Управо због тога, Република Србија може да подржи додатно задуживање за опоравак економије од негативног утицаја пандемије.
Узимајући у обзир очекивања да ће се негативни ефекти пандемије коронавируса манифестовати највише током другог квартала, док се већ у другој половини године очекује умерен опоравак, држава преузима одговорност да у новонасталој ситуацији створи услове и припреми се за предстојећи кризни период и за што бржи опоравак.
У том циљу било је нужно да се ставе у функцију сви располиживи ресурси, укључујући и финансијска средства као и да се додатно ојача финансијска стабилност, обезбеде додатни ресурси и додатна финансијска средства за довољно и неометано финансирање борбе за очување живота и здравља људи и умањење последица изазваних пандемијом коронавируса на привреду и грађане.
Влада Републике Србије ће и у наредном периоду пажљиво пратити глобална кретања и њихове импликације на домаћу економију и благовремено реаговати како би мерама подржала погођена домаћинства и предузећа. Такве акције ће помоћи у очувању постигнуте економске стабилности, допринети расту привреде наше земље на одрживим основама и биће од суштинског значаја за напредовање свих делова наше економије у корист грађана Србије.