BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србски научници направили тест на корону, ради и ако вирус мутира

Србски научници направили тест на корону, ради и ако вирус мутира
12.05.2020. год.
Почетком прошле недеље почело је епидемиолошко истраживање колективног имунитета које обухвата 7.000 домаћинстава. Данас се тестира прва од 1.600 породица из Београда и почиње позивање породица у унутрашњости. Марија Гњатовић из Института за примену нуклеарне енергије истиче да тест одлично ради и да дневно може да се тестира и до 1.000 узорака.


Марија Гњатовић из Института за примену нуклеарне енергије каже да је антиген стигао прошле недеље и да су у рекордно кратком периоду успели да направе прототип теста, уз много мање проблема него што су очекивали.


"Тест одлично ради. Већ смо га тестирали на 400 узорака негативног пола, као и на позитивним серумима и јако смо задовољни резултатима", истaкла je Гњатовићева за РТС.

Наглашава да се показало да је квалитет теста одличан и да за сада нису примећени никакви лажно позитивни или негативни резултати. Сматра да квалитет нашег теста дефинитивно не заостаје за квалитетом увозних.

Очекује се да ће масовна производња тестова да крене за пар недеља.

"Потребно је да завршимо валидацију на одговарајућем броју узорака. Важно је и да се по убрзаном поступку испита стабилност теста, али не очекујемо никакве проблеме. За пар недеља можемо да кренемо у масовнију производњу", каже Марија Гњатовић.

Истиче да након тестирања узорака резултат може да се изда истог дана.

"У ком тренутку ће грађани бити обавештени о резултату, то већ не могу да кажем. Ради се по протоколу који је Медицински факултет направио. Наше је да тестирамо грађане и истог дана издамо резултат", објашњава Гњатовићева.

За шта служе тестови
Марија Гњатовић наводи да дневно може да се тестира и до 1.000 узорака, али да не постоји потреба за толиким бројем.

"Свакако се ради на аутоматизацији и процеса анализе и процеса производње. Држава је стала иза овог пројекта. Схватили су да је пројекат од националног значаја и уложили значајна средства да се оснажи домаћи произвођач", каже Марија Гњатовић.

Сматра да постоји шанса и да Србија почне са извозом својих тестова јер ће производни капацитети бити значајно увећани.

Тестови служе да се види ко је дошао у контакт са вирусом, да ли је организам покушао на неки начин да се избори са њим и да ли је створена нека врста заштите.

"Постоје две класе антитела. Једна се јавља током акутне фазе инфекције, када је вирус активан. Друга фаза се јавља када се већ изборите са вирусом. Остаје имунитет, односно одговор организма. Ова истраживања служе да утврде и једно и друго, па и да евентуално идентификује појединце који имају та почетна антитела, али свакако то никако није потврдни тест за постојање активног вируса у организму. За то се користе пи-си-ар тестови", објашњава Марија Гњатовић.

Каже да ће тестови бити валидни и ако вирус мутира јер су биране протеинске компоненте вируса које не подлежу мутацијама. За тестирање је само потребно дати крв.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © РИА Новости / Евгений Епанчинцев/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА