Ревидирање резултата Другог светског рата немогуће
Прва у историји посета председника Русије острву Кунашир почетком ове недеље је изазвала наравно и без преседана неадекватно реаговање Токија. Јапан сматра нека Курилска острва, укључујући Кунашир, својом територијом. Он је опозвао свог амбасадора из Москве ради консултација. Вероватно се неће вратити у Русију док се не заврши самит организације АТЕС, који ће бити одржан у Јокохами 13. и 14. новембра.
Опозивање амбасадора није обесхрабрило руске власти. Шеф МИП РФ Сергеј Лавров је рекао да мада реаговање Токија изазива недоумицу, опозивање амбасадора је унутрашња ствар Јапана. Што више, извор у Кремљу је објавио да Дмитриј Медведев ускоро може да посети и друга Курилска острва. Она су припала Совјетском Савезу према резултатима Другог светског рата. И то циљ евентуалне нове посете председника РФ остаје пређашњи – неопходно је да се он детаљније упозна с проблемима тог региона. На Кунаширу, између осталог, председник није само уживао у лепоти руске природе, о чему је написао у свом Твитеру. Он је дошао до закључка о недовољном за Куриле финансирању у оквиру наменског програма развоја руског Далеког Истока.
Конвулзивним је назвао реаговање Токија на посету Курила од стране председника Русије експерт Центра истраживања Јапана Института далеког Истока РАН Виктор Пављатенко.
Такав корак уочи сусрета АТЕС, када се шефови земаља Азијско-Пацифичког региона окупљају ради разматрања проблема, за које су сви они заинтересовани, на крају крајева поткопава ауторитет Јапана у том региону, тим пре што он има и претходне колизије с кинеском страном такође у вези са острвима. Што се тиче перспектива билатералних односа, чини ми се да оне неће бити угрожене јер постоје објективне ствари, економски интереси, који заправо и одређују правац билатералних односа.
Данашње заоштравање односа између Токија и Москве неће бити трајно, - сматра заменик директора ИМЕМО РАН Василиј Михејев.
Међутим, то је повод да размислимо о томе да би подстакли односе Русије и Јапана ван оквира билатералних веза, например, у контексту тространих односа између Русије, Јапана и САД у плану заједничког стварања мера поверења, или у оквиру Русија, Кина и Јапан. И ту има много проблема, повезаних с заједничким освајањем ресурса, осигурањем безбедности на морима. Ако поставимо питање тих праваца, онда привремено заоштравање у односима принципиелно неће имати неке реалне последице.
Тај став дели шеф Центра јапанских истраживања Института оријенталистике РАН Елгена Молодјакова. Поред тога она сматра да демарш званичног Токија и одлазак амбасадора из Москве сводоче о банкротирању јапанске дипломатије у руском правцу. Такве демаршеве нисмо имали у билатералним односима, мада су биле различите ситуације, међу њима и ратови.
То је чисти дилетантизам, сведочанство тога како је ниско пала дипломатска вештина Јапана, - слаже се с њом Александар Панов. Он је био амбасадор у Токију, курирао азијски правац у МИП-у. Он сматра да у Токију морају стриктно и јасно да схвате - ревидирање резултата Другог светског рата је немогуће. Русија је више пута изјавила о спремности да почне преговоре на основи совјетско-јапанске Повеље из 1956. године, - подсетио је дипломата. Јаран је то доследно одбијао, те заузима такав став све до сада. Други светски рат је променио границе не само на Далеком Истоку, већ и у читавом свету. Нико не намерава да их ревидира, - истакао је Александар Панов. Он је уверен да управо посета председника Дмитрија Медведева Кунаширу стриктно показала да никакви уступци Јапанцима нису могући.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Јапан
- Русија
- односи
- геополитика
- историја
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...
У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Остале новости из рубрике »