Судови строго кажњавају кршење самоизолације
Државни секретар у Министарству правде Радомир Илић рекао је, гостујући у Дневнику РТС-а, да је 588 особа прекршило најдужи полицијски час, и да су зато су приведени код прекршајног судије.
Објашњава да је од почетка увођења ванредног стања и од почетка увођења забране кретања укупно 2.061 лице прекршило полицијски час, а држава је за то изрекла казне од преко 136 милиона динара.
"Највише прекршилаца имамо за овај викенд, али то је логично", каже Илић.
Говорећи о излетницима на Фрушкој гори, Илић каже да се ради о неодговорним суграђанима, осим кршења полицијског часа, с обзиром на то шта су радили, направили су кривично дело изазивање опште опасаности, а неко је био дужан да буде у самоизолацији.
"Апелујемо на суграђане да остану код куће, а ако излазе да то чине само зато што је нужно, а не да би пикниковали", рекао је државни секретар.
Према његовим речима, притворски центри се не пуне, грађани су схватили да је самоизолација мера коју морају поштовати.
Строге казне за кршење самоизолације
Почела су суђења преко Скајпа како би сви учесници у кривичном поступку били безбедни, наводи Илић и додаје да су обављена 43 суђења и изречене бројне казне - у Јагодини од две године затовра, у Крагујевцу 10 месеци, у Деспотовцу две године, на Убу четири месеца, у Сомбору три месеца.
Истакао је да је изречено много казни кућног затвора, новчаних казни - судови строго кажњавају кршење самоизолације.
"Наш закон даје добру потпору да могу да се организују Скајп суђења, Влада је уредбом конкретизовала, а Високи савет судства је изнео своје тумачење да треба примењивати тамо где постоји очигледан ризик да може доћи до заразе, данас су то суђења за случај самоизолације, не друга", појаснио је Илић.
Говорећи о притворским центрима за оне који су прекршили самоизолацију, Илић каже да без обзира на то да ли се ради о редовним притворским јединицама - постоје нарочите мере уласка у затворено.
"Нема болесних од коронавируса у затворима", рекао је државни секретар у Министарству правде.
Амнестија за поједине осуђенике
Затвореници су се ангажовали на разним пословима, која им нису примарна задужења, шију маске, пакују пакете. Биће места за амнестију појединих осуђеника.
Осврћући се на то ко може да рачуна на амнестију, Илић каже да су затвореници показали висок степен одговорности у ванредном стању, у неколико затвора организовано је шивење маски - 6.000 дневно, тако да се може након овога размишљати да се законом о амнестији предвиди ко су ти затвореници - у питању су лакше казне.
"Свако понашање ће бити вредновано и од стране затворске и управе и од стране судова", закључио је Илић.
- Извор
- Танјуг
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »