Победници конкурса Чајковског наступиће на најбољим светским бинама
Истакнути диригент Валериј Гергијев, председник Организационог комитета 14. Међународног конкурса „Чајковски“ у Москви одједном је дао неколико важних изјава. Конкурс ће бити одржан у јуну 2011. године.
Објављено је да водећи композитори света пишу дела, која обавезно треба да буду изведена на конкурсу. За пијанисте – Родион Шчедрин, корифеј руске уметности, за виолончелисте – маестро из Пољске Кшиштов Пендерецки, за виолинисте – Џон Кориљано, један од најпознатијих америчких аутора, који пише за Метрополитен-оперу и Њу-Јоршку филхармонију.
И жири ће бити састављен од звезда. У њему ће бити саме светске знаменитости из различитих земаља – музичари који свирају на концертима, менаџери, директори најбољих светских сала.
Многи од њих су повезани с историјом конкурса „Чајковског“. Жири пијаниста, виолиниста, виолончелиста, солиста – све је то у многоме сама историја конкурса. Притом смо се придржавали принципа – да не дозволимо „конкурс педагога“, да конкурс Чајковског пре свега буде такмичење управо младих извођача. И имамо све основе за поверење у објективност и професионално мишљење сваког од њих.
Занимљива је чињеница: још није решено питање да ли ће постојати или неће постојати председници жирија. Међутим, ако буду постојали, у све четири категорије, то ће бити без додатних привилегија. „Неће бити магичне власти коју председник има над свима, кад се у списковима жирија наводе истакнута имена!“ изјавио је Валериј Гергијев. Међу њима су пијаниста Денис Мацујев, певачица Ана Нетребко, виолиниста Максим Венгеров, алт-виолиниста Јуриј Бешмет, који се налази на врхунцу светске славе. Да буду почасни председници жирија пристали су Пласидо Доминго – у жирију солиста, а за пијанисте – Вен Клајберн, добитник златне награде Првог конкурса „Чајковског“. „Све ће бити учињено за максималну транспарентност и максималну објективност,“ сигуран је Валериј Гергијев. То ће помоћи и пренос преко интернета у режиму он-лајн. Он је изјавио да ће бити учињено све да таленат не остане непримећен и непризнат, а касније откривен на другом конкурсу.
Повећан је фонд награда конкурса „Чајковског“. 50 хиљада долара износи је гран-при сваког конкурса: пијаниста, виолиниста, виолончелиста и солиста. Прве награде су 30 хиљада, друге – 20, треће – 15. Међутим, Валериј Гергијев је истакао:
Оно главно што ће добити будући добитници награда није новац и нису златне, сребрне или бронзане медаље, већ гарантовани излазак пред публику на главним светским бинама. И то већ у току првих месеци – на мом концерту с Лондонским симфонијским оркестром на бини Карнеги-хола или у Паризу – постоји договор са салом Плејел от томе.
Први гала-концерти добитника награда на конкурсу биће одржани на најбољим бинама у Русији. 1. јула – у Великој сали Московског конзерваторијума, који ће бити отворен после реконструкције, баш уочиконкурса „Чајковског“. И у новој концертној сали Маријинског позоришта у Санкт-Петербургу – 2 јула.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
РТ Балкан је доступан на каналу 655 на ИРИС ТВ и Супернова, платформама које припадају Телекому Србија
Руске трупе и украјинске формације нису изводиле масовне нападе током претходног дана, ограничавајући се на појединачна гранатирања. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге воде бор
Суд у Москви осудио је америчког држављанина Јуџина Спектора на 15 година затвора и значајну новчану казну због шпијунаже.
Вашингтон је раније наводно предложио одлагање чланства Кијева у алијанси, изјавио је руски председник
Остале новости из рубрике »