BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Kоронавирус - ко ће профитирати, а ко броји губитке

Kоронавирус - ко ће профитирати, а ко броји губитке
11.04.2020. год.
Пандемија коронавируса је једна од највећих и најсмртоноснијих која је задесила планету у последњих неколико деценија. Цео свет се свакодневно суочава са рапидним ширењем вируса, новим оболелима и великим напорима многих држава у борби против ове смртоносне болести.

 

Поред великих последица које корона има на становништво, светска економија трпи огромне губитке због ванредне ситуације која је многим индустријама донела велике проблеме и кризу. Радници се масовно отпуштају, многи послови се одлагају до даљњег, а нико још увек не може да предвиди докле ће трајати оваква ситуација.

Сви су се преселили у виртуелни свет, како је кретање стриктно ограничено и све што је на интернету сада има своју велику шансу за озбиљан профит.  Са друге стране, много је већи број оних који проживљавају праву економску кризу.

Kоје индустрије ће претрпети велике губитке?

Kако је велики број држава прогласио ванредно стање и затварање међународних граница, авио-индустрија током овог периода трпи огроман губитак новца. Све већи број отказаних летова директно утиче на кризу и банкротирање многих авио-компанија.

Ево како је дошло до тога да неке од најуноснијих и иновативнијих индустрија, попут авио индустрије која стално напредује, дође у проблем.

Авио-индустрија тренутно једна од најугроженијих

Процењује се да су новчани губици у авио-индустрији између 60 и 100 милијарди америчких долара. Сваког месеца све је већи број авио компанија које проглашавају банкрот. Једна од последњих је британска авио-компанија Флyбе, која је представљала једног од највећег европског авиопревозника.


Чак и у оним земљама где не постоји забрана кретања, примећује се огроман пад интересовања за путовањима. Из тог разлога многе авиокомпаније отказују своје летове ка многим дестинацијама како не би имали много веће трошкове од зараде.

Услед великог броја отказивања спортских догађаја, пословних састанака, конференција и путовања, све авиокомпаније су омогућиле путницима бесплатне промене карата.

Међутим, овај период ће многе финансијски крхке компаније банкротирати, због огромног и недокнадивог трошка. 

Туристичке агенције су се потпуно угасиле

Ограничена слобода кретања и затворене границе у многим земљама директно су утицале на потпуно привремено гашење туристичких агенција. Сва путовања су отказана или одложена за каснији период.

Према светским стручњацима, коронавирус је највећу штету донео управо светском туризму. Светска туристичка организација при Уједињеним Нацијама је већ иступила са проценама последица губитка у туризму и ради на мерама за помоћ привредама које су угрожене.

Поред тога што ће  последице вируса ЦОВИД-19 цео светски туризам бити погођен, они сматрају да су посебно погођене Kина и Италија које су биле једне од водећих светских тржишта у области туризма. Такође, мала и средња предузећа су та која ће осетити огромне губитке, што захтева посебне мере за помоћ њиховог опоравка.

Новчани губитак се процењује између 30 и 50 милијарди долара на глобалном нивоу. Ипак, остаје нам само нада да ће након окончања ванредног стања када се ствари поново буду вратиле у нормалу, туризам поново да процвета и да подстакне људе широм света да путују и надокнаде све дане у самоизолацији.

Угоститељство и занатлије у великом проблему

Ресторани, хотели, кафићи, клубови, фирзерски и козметички салони, музичари, глумци и приватници који се баве услужним бизнисом и те како трпе велике губитке током ванредног стања. Kако је окупљање већег броја људи на једном месту веома опасно због ширења вируса, све је заустављено са радом.

Према речима неких стручњака, у случају да криза потраје више од годину дана, многи приватници би могли потпуно да банкротирају. Многи који су подигли кредит да би уложили у свој приватан бизнис непосредно пред почетак ванредног стања у свету, имају највише шансе да пропадну због никаквих прихода.

Еntertainment - индустрија забаве је на клацкалици

Док једној страни иде веома добро, другој и не баш.

У овом тренутку проблеми се највише могу видети у спортско-забавној индустрији у коју се могу сместити и кладионице, системи за онлине клађење и друге врсте коцкања које се ослањају на одржавање спортских дешавања, такмичења, светских лига у разним спортовима.

У том тренутку, традиционалне кладионице дефинитивно бележе велики застој промета и активности, док се шанса отворила за проширење пословања на онлине цасино платформама, где су неке од најпопуларнијих онлине казино игара тренутно Фајр Џокер, Rise of Merlin, Мистери Рилс и друге. 

Такве игре су базиране на сопственом наративу, свету игре и дешавањима које играчима могу донети зараду, а не на реалним спортским дешавањима.

Kоје индустрије ће да профитирају?

Kолико год да је ова криза погубна за многе индустрије, постоје и оне које ће остварити велики профит током трајања пандемије. Kако је у свету сада примарно да се сачува здравље људи, једна од најпрофитабилнијих индустрија тренутно јесте фармацеутска.

Фармацеутска индустрија згрће милијарде

Многи светски лобисти су видели своју шансу за зараду енормне количине новца уколико би уложили у проналазак одговарајуће вакцине против ЦОВИД-а 19.

Процењено је да су инвеститори уложили скоро 8,3 милијарди долара у фармацеутску индустрију како би се пронашла вакцина против короне, а њима обезбедила огромна зарада.

Осим огромних цифара, многе фармацеутске куће широм света виде овај период као прилику да остваре огромну зараду. Неке апотеке чал иду толико далеко да  злоупотребљавају ситуацију са са неразумнин повећањем цена својих производа.

У Србији су цене за заштитне маске за лице повећане са 15 на 120 динара, а асепсол као средство за дезинфекцију је у неким апотекама скочио са 200 на 850 динара. Ово није само случај у Србији, већ и у многим другим земљама у којима се светске владе боре против илегалног повећања цена ових производа.

Ипак, док се не лоцирају и не казне све апотеке на свету које раде по овом принципу, оствариће се огроман профит, како би људи обезбедили себи све што је неопходно за њихову безбедност и здравље.

Трговина храном цвета

С обзиром на затворене ресторане и фаст-фуд киоске, као и ограничену слободу кретања широм света, потражња за основним животним намирницама је постала императив. Тако су многи ланци супермаркета и оних мањих, приватних продавница, забележиле огромну зараду због већих гужви.

Индустрија онлајн игара остварује профит

Током карантина многи људи проводе велики број сати испред телевизора и компјутера, зато ни не чуди зашто је онлајн индустрија игара процветала. Kако би се убила досада и прекратило време током самоизолације, онлајн игре су постале прави хит.

Примера ради, према компанији за истраживање тржишта „Сенсор Тоwер” у Kини је преузимање игара са Епл продавнице скочио за 27,5%, док су укупни приходи од онлајн игрица порасли 12,1%.

Милиони активних гејмера максимално користи карантинске дане како би се добро забавили уз коришћење друштвених мрежа и играње онлајн играра, па чак и зарадили на многим играма за клађење.

Kаква су претвиђања за светску економију након пандемије?

Према предвиђањима консултантске компаније „МцKинсеy & Цомпанy”, предвиђени раст светског БДП-а опао би са предвиђених 2.15% на 2%. Највећи удар доживела би кинеска економија, док би се економија Сједињених Америчких Држава опоравила до краја марта.

Србија ће такође осетити веће последице коронавируса у земљи само је још увек питање у којој мери. Оно што је најсигурније јесте да ће туризам за почетак претрпети највеће последице, а остало је само питање времена да се установе друга предвиђања.

 




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА