Да ли ће споразум СНО издржати налет „политичког цунамија“ у САД?
Споразум између Москве и Вашингтона о СНО проверава се на чврстину у условима „политичког цунамија“ у САД. У четвртак је Барак Обама изразио наду да ће га сенат ратификовати до краја године. Изјава је дата након сусрета председника с члановима кабинета – првог након што су демократе, како показују резултати међуизбора, лишене већине у дому представника и изгубиле места у сенату.
Избори су учинили непредвидивим политички пејзаж у САД, премда њихови резултати нису били неочекивани. Између осталих, очигледно, ни за самог Барака Обаму. Било како било, ратификацију Споразума о СНО с Русијом он је издвојио као једно од главних питања. По његовом мишљењу, сенаторима предстоји да га реше у току такозваног заседања „хромих патака“ , односно до јануара, кад истиче рок мандата оних посланика, који су изгубили на изборима. Председник рачуна управо на подршку „хромих патака“ како би до јануара рекао „да“ Споразуму СНО с Москвом. Ово се може показати као нереално, сматра стручњак руског Савета за спољашњу и одбрамбену политику Фјодор Лукјанов.
То апсолутно нико не гарантује, зато што је ова седница кратка. По правилу, сенатори се у таквим случајевима концентришу на она питања, која су за њих најважнија. То је најчешће буџет, а нипошто нису међународни споразуми. Тим пре што неки изражавају следеће мишљење: Споразум о СНО је врло важан, а то значи да би неправилно било да се провуче у оваквој, помало сумњивој ситуацији. Односно, треба сачекати нови састав сената. Вероватније је да ће овај споразум ратификовати већ нови састав сената.
Ипак, није искључено да ће републиканци, који су се и без тога претворили у „не партију“ у односу на практично све иницијативе Барака Обаме, покушати да се коначо учврсте у овој тактици, без обзира на изјаву председника да се Споразум о СНО с Русијом не тиче демократа или републиканаца, већ безбедности државе у целини. У целини, шансе за ратификацију овог документа опадају, сматра стручњак Института за САД и Канаду РАН Александар Шумилин:
Није сигурно да ће он ускоро бити одбачен и денонсиран де-факто, али ће његово прихватање бити успорено. Споразум ће, по свему судећи, бити џокер у рукама републиканаца. Републиканци могу да се сложе с његовом ратификацијом у замену за неке радње од стране Обамине администрације.
Председници Русије и САД су се на дан потписивања Споразума о СНО 8. априла у Прагу договорили да ће усагласити све процедуре у вези с његовим прихватањем. Тачно три месеца касније комитет Државне думе РФ за међународне послове препоручио је ратификовање овог документа. Он предвиђа да ће свака страна за отприлике једну трећину – до 1550 – смањити број стратешких бојних глава. Међутим, комитет је у среду био принуђен да саопшти да се враћа разматрању документа. Повод је низ опаски комисије за иностране послове америчког сената. Исправке изузимају од деловања уговора будућу ПРО САД и неатомске системе наоружања, игноришући самим тим интересе безбедности Русије. Зато засад може бити речи не само о проблему поштовања усклађености рокова ратификације, већ и садржаја споразума.
- Извор
- Голос России, © коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Крајем прошле године и почетком јануара руске снаге постигле су значајне успехе у границама Дзержинска (Торецка) и практично продрле до северозападних делова града. Према снимцима објективне контроле са украјинске...
СНП „Избор је наш“ свим људима који воле Српску и свјесни су њеног значаја, честита 9. јануар, дан када је створена, када је проглашена 1992. године Република Србска, као...
Руске снаге су изводиле ударе на циљеве у позадинским регионима Украјине, укључујући војне аеродроме. Украјинске формације покренуле су неколико таласа беспилотних летелица на руску територију, нападајући и нафтовод у...
Украјинска војска изгубила је више од 12.000 војника и до 3.000 јединица технике у неуспешној одбрани Курахова, саопштило је Министарство одбране Русије
Остале новости из рубрике »