ПДП и ДНС ће сами да одлуче са ким ће у коалицију на нивоу БиХ
„Не искључујем могућност да имамо посланика који ће бити изван клубова СНСД и СДС“, каже Иванић, чија странка је заједно са СДС и радикалима део предизборне коалиције „Заједно за Српску“. Међутим, у случају да посланик ПДП буде и деловао унутар клуба посланика СДС, Иванић каже да неће бити обавезан да поштује платформу о заједничком деловању СНСД и СДС на нивоу БиХ.
За идеју да делује из клуба посланика СНСД није чуо ни новоизабрани посланик ДНС Петар Кунић, кадар странке која је са социјалистима и СНСД владајућа у РС.
„Са мном нико о томе није разговарао, а мене се о томе мора питати. Ја сам суверено слободна личност“, одговара Кунић. Када је у питању залагање Милорада Додика и Младена Босића за референдум у РС, у случају већих промена Устава БиХ или приступања НАТО савезу, Кунић каже да је то „на трагу његових промишљања да никакве радикалније промене Устава не долазе у обзир“.
Дан након усаглашавања платфоме о заједничком деловању две најјаче странке у РС, реакције водећих странака из ФБиХ и даље су штуре. Док у СДА поручују да договор СНСД и СДС „не мора бити прихватљив“ за остале парламентарне странке, у СДП нико ни јуче није био доступан за коментар. Зато су из ХДЗ БиХ поздравили договор Додика и Босића.
„Такав начин онемогућава да поједине бошњачке партије коалирају науштрб интереса српског народа и српских представника на државном нивоу. И ХДЗ БиХ већ дуже време настоји да са другим хрватским странкама постигне јединствено представљање на државном нивоу“, рекао је Срни потпредседник ХДЗ БиХ Маринко Чавара.
Имајући у виду споразум СНСД и СДС, још неписани договор СДА и СДП БиХ, те жељу ХДЗ БиХ за јединственим наступом хрватских странака на нивоу БиХ, може се наслутити да ће државна власт бити заснована на националним страначким блоковима. Консултант ЦЦИ Ивица Чавар сматра да евентуални национални блокови неће значајније поправити лошу ефикасност рада државне власт, изузев ако не буду подразумевали и програмске сличности странака. Ако се власт формира као прости математички збир, каже Чавар, онда ће се наставити блокада рада власт, а самим тим и целе државе. Он каже да је добра замисао да се на државном нивоу формира стабилна, двотрећинска већина, будући да предстоје најављене уставне промене, али да лидери странака у разговорима о формирању власти не смеју заборавити да су представници свих грађана, а не само одређеног народа или странке.
Неприхватљиве затворене листе
У платформи СНСД и СДС о заједничком деловању на нивоу БиХ истиче се и залагање за измену Изборног закона БиХ у смислу затварања изборних листа и повећање изборног цензуса за улазак у парламент са садашњих три на пет одсто. Извршни директор „Транспаренси интернешенел БиХ“ Срђан Благовчанин сматра да подизање цензуса није толико проблематично у смислу смањења простора за калкулације малих странака. Међутим, то се не би могло рећи за затворене листе, које он сматра „достигнућем које треба да сачувамо“. „То јесте тековина која је дошла под притиском међународне заједнице, али она онемогућава јачање партијског руководства. То би био корак уназад како у партијама, тако и у друштву“, каже Благовчанин.
- Извор
- EвроБлиц
- Повезане теме
- Милорад Додик
- Младен Босић
- платформа
- СНСД
- СДС
- ПДП
- ДНС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Остале новости из рубрике »