BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

На МКС ће се настанити електронски хуманоид

На МКС ће се настанити електронски хуманоид
05.11.2010. год.

Посада међународне космичке станице чека допуну. Заједно с бродом «Дискавери» на станицу ће доћи човеколики робот «Робонот-2», који ће на МКС остати до самог истека рока њене службе. То је први случај слања електронског хуманоида у космос, иако се роботизовани системи у орбити већ одавно примењују.

Споља «Робонот» заиста личи на човека – има главу, труп и покретне руке, иако ноге нема. Сличност није случајна. Робот ће заједно с посадом станице у космосу морати да користи исте ручне инструменте. Прилично је масиван (330 фунти), његова унутрашњост је нафилована различитим предајницима, контролним системима и електронским видом. Први робот-космонаут не треба у потпуности да замени људе, њему се даје само улога помоћника у неким «кључним операцијама», објашњава познати стручњак у области космонаутике Игор Лисов.

Нико пре није покушао да у стварности споји радње човека и савршеног робота. Још се на зна шта ће од тога испасти. Наравно, роботу ће прво бити поверени врло једноставни задаци типа «стој овде, у том положају држи ево ову ствар».

«Робонот» ће се настанити у америчком модулу «Дестни». Његова конструкција не би издржала утицај вакуума и екстремних температура отвореног космоса, зато он не може да ради на спољашњој површини станице. Овај задатак се и онако већ делимично решава, наставља Игор Лисов.

 На спољашњој површини Међународне космичке станице постоји компликовани роботизовани комплекс, који се састоји од великог џој-стика и специјалног додатка за њега. По командама, или са станице, или са Земље он може да се премести практично на било коју тачку конструкције како би обављао прилично фине манипулације. Рецимо, како би узео неки блок који се поквари, скинуо га, донео други, ставио га на исто место и наместио улаз. Све то је реално већ сад.


Тренутно је «Робонот» више пројекат за показивање и испитивање, без великог практичног значаја, истиче стручњак. Међутим, у НАСИ рачунају да ће електронски хуманоиди следећих генерација људима пружати реалну помоћ, пре свега у отвореном космосу. За време изласка посаде на спољашњу површину станице или за време било којих радова, који за људе буду превише компликовани или опасни – рецимо, отклањање жаришта и процуривања отровних течности, као и у току међуплантеарних експедиција: на астероид, што је предвиђено космичком стратегијом председника Обаме, касније на Месец и на Марс.

 «Робонот-2», заједнички производ НАСЕ и корпорације «Џенерал Моторс», коштао их је два и по милиона долара. Познати произвођач аутомобила сарађује с космичком агенцијом од 1960-их година. Смоходним колицима, која је својевремено направио астронаути су се кретали по Месецу. «Џенерал Моторс» тврди да ће се искуство коришћења у космосу система контроле и предајника «Робонота» примењивати на аутомобилима, што ће их учинити «квалитетнијим, поузданијим и безбеднијим». А електронски хуманоиди ће моћи да се користе на тракама за склапање аутомобила.



  • Извор
  • Голос России, фото: © vandango / flickr.com/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...


Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...

Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.


Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА