Руски свет као цивилизација
У Москви је завршена IV скупштина „Руски свет“, коју је организовао фонд „Руски свет“ и која је посвећена изучавању руског језика, историје и културе Русије. У њој су учествовали научници, прегаоци културе и уметности, политичари и дипломате, представници друштвених организација из неколико десетина земаља. По речима Његове Светости Патријарха Московског и целе Русије Кирила, „земље руског света“ могу да постану моћна снага на глобалној арени и да гласно говоре равноправно с другим цивилизацијским половима планете.
Фонд „Руски свет“, који је основан пре три године декретом председника Русије, претворио се у глобални пројекат, који је позван да уједини милионе људи, који говоре руски у целом свету, тако што ће бити свесни да с Русијом имају нешто заједничко. Његов главни задатак је племенита мисија консолидације Руса, остваривање јединства и слоге кроз заједничку културу и духовност.
На овом попришту фонд је успео да развије широку делатност, да за њу привуче хиљаде људи, који нису равнодушни према руској култури и историји. По речима председника фонда Вјачеслава Никонова, данас је у свету отворено шездесет центара „Руског света“.
Последња три отворена су на универзитету у Единбургу у Шкотској, у просторијама Америчког савета у Вашингтону и у пољском граду Слупску. Планирано је да до краја ове године код нас буде отворено још осам-девет центара. Оснивање 30 центара у идућој години је потпуно реалан циљ. Осим њих, отворили смо више од педесет „Кабинета руског света“ и библиотеке у најразличитијим културним и научним центрима. Све су то на стотине грантова, који су издати по целој планети за програм подршке руског језика и културе.
Није случајно што ове године, која је у Русији проглашена за Годину учитеља, централну тему скупштине представљају проблеми „учитеља руског света“, превладавање недовољно високог статуса ове професије, кључне за формирање будућих генерација. Како је рекао један од учесника на форуму, наставници језика су „ствараоци новог света“. И зато држава и друштво треба да им посвете више пажње. У последње време, у свету је поново почело да расте интересовање за учење руског језика, преко којег се упознаје култура и непоновљивост Русије. Ово чак приморава школске установе различитих земаља да размисле о увођењу нових методика за његово учење.
Ма како да се друге земље и њихови политички лидери односе према Русији, нико не може да негира да је руска култура – велика светска култура, сигуран је професор дипломатске академије МИП Борис Шмељов.
Без ње савремено човечанство не би могло да постоји, ниједан културан човек не може да не чита Толстоја, Достојевског и Пушкина. Данас се обавља врло велик и потребан рад на формирању позитивног имиџа Русије. Јер, кроз учење руског језика и културе људи боље схватају Русију и стичу одређене представе о земљи и њеној историји. Боље схватају логику њеног развоја и понашања на међународној арени. А то значи да се ствара и одређена позитивна слика Русије.
Једна од платформи форума посвећана је још једној актуалној теми – „Руски свет и модернизација Русије“. На њој су учесници признали бесперспективност даљег кретања напред путем експлоатације угљеног водоника и потребу за обновом научног потенцијала земље. У оквиру скупштине детаљно су размотрени проблеми руске дијаспоре и средстава за масовно информисање на руском језику, који формирају информационо поље унутар руског света и његов имиџ. Следећи форум биће одржан у Санкт-Петербургу. Без сумње, он ће бити подједнако богат и изазваће живо интересовање у свету.
- Извор
- Голос России, © фото: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »