Златна медаља за спасавање тигрова
Руски биолог-познавалац лова Анатолиј Белов, добио је златну медаљу из руку Единбуршког војводе за борбу с ловокрадицама, које уништавају јединствене популације амурског тигра и леопарда. Ова престижна награда уручена је у Виндзорском замку у Великој Британији. Руски научник је признао да је успех постигао искључиво захваљујући слози и међусобном разумевању целе своје екипе.
Највиша награда Светског фонда дивље природе (WWF) представља резултат рада Анатолија Белова у периоду дужем од двадесет година, у својству руководиоца приморске групе за борбу против ловокрадица „Леопард“. У заслуге заштитника дивље фауне спада на десетине спасених живота леопарда Далеког Истока и амурских тигрова, које ловокрадице немилосрдно истребљују. Јер, на свету су одавно и добро позната лековита својства препарата, која се праве од органа ретких животиња. А да не говоримо о томе да поседовање тигрове или леопардове коже у неким азијским, и не само азијским земљама, представља симбол престижа и богатства.
Последице варварског односа према овим ретким животињама су буквално ужасне: ловокрађе и промене природне животне средине су у току последње деценије само популацију тигрова смањиле за скоро половину. Данас је у дивљој природи остало само нешто преко три хиљаде индивидуа – оне су се нашле на ивици опстанка. И само захваљујући бескомпромисном раду тима Анатолија Белова у Русији је дошло до успешног преокрета ситуације.
Ја сам добио медаљу, али иза ње стоји тим. Резултат је да је популација тигрова стабилна. Исто могу да кажем и за леопарде. Кад сам дошао у национални парк, он је почео да ради како треба. И леопарди су и данас живи – људи их имају у виду, фотографишу, баве се њима. Оно што се може видети на фотографијама су наши леопарди, нигде их више нема. Надам се да ће ова награда помоћи да се надахну и подрже сви људи који ризикују живот ради чувања природе и ретких животињских врста, као што су амурски тигар и леопард.
Истаћи ћемо да ни из далека нема сваки научник могућност да добије тако престижну награду из руке супруга краљице Велике Британије, принца Филипа. Ове части су у последњих четрдесет година удостојена само двојица Руса: професор Андреј Бараников 1972. године и еколог Алексеј Јаблоков, пре десет година. Борац против ловокрадица с Далеког Истока је постао трећи.
Занимљиво је да је угледна еколошка организација Руса запазила недуго пре одржавања међународног форума за очување тигрова у Санкт-Петербургу. На њему ће учествовати руски премијер-министар, који је иницирао програм за очување усуријских тигрова у Русији. На форум ће допутовати председници још дванаест влада земаља, у којима су ове јединствене животиње успеле да преживе.
- Извор
- Голос России, фото: © digitalART2/ flickr.com/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »