РТ: „Склоните нам се с пута да се обрачунамо са Асадовим режимом“, саопштење Ердогана Путину о Идлибу
Док тензије у провинцији Идлиб достижу тачку кључања, Турска је затражила од Русије да је пусти да се бори против сиријске владе лицем у лице, окрио је председник Турске, Реџеп Таип Ердоган.
Ердоган је затражио од Путина да се „склони с пута“ и да пусти турске снаге да се обрачунају са сиријским председником Башаром Асадом, рекао је Ердоган.
Ердоган је посланицима објашњавао поступке његове владе о ескалацији тензија у северозападној сиријској провинцији Идлиб, где су турске и сиријске снаге имале неколико међусобинх сукоба током претходних недеља. Непријатељства су скоро уништила споразум Турске са Русијом из 2018. године о деескализацији насиља у том подручју, које је и даље последње велико упориште милитаната у Сирији.
Описујући свој телефонски разговор с Путином, Ердоган је рекао да, ако је руски интерес у Сирији да задржи тамошње војно присуство, да се Турска, чланица НАТО-а, томе не противи.
Москва је интервенисала у сукобу у Сирији 2015. године како би помогла Дамаску у борби против џихадистичких група. Москва је саопштила да помаже сиријској влади у спречавању будућих напада које би потенцијално милитанти могли покренути и на друге земље, укључујући Русију.
Ердоган је рекао да Анкара сада сматра да су трупе сиријске владе легитимна мета напада, тврдећи да је Дамаск изгубио више од 2.100 војника у Идлибу. Није јасно да ли тај број представља оне који су погинули у сукобу са турском војском или укључује оне које су погинули у борбама са милитантима које подржава Турска. Ердоган је додао да је у Сирији уништено и "седам складишта са хемикалијама", али није дао никакве детаље или доказе о томе да ли Сирија још увек има хемијско оружје.
Турски председник је рекао да је борба против сиријске владе неопходна за спречавање хуманитарне катастрофе у Идлибу, која би изазвала нови прилив избеглица у Турску. Део турског одговора на ситуацију био је отварање границе с Европом за мигранте. Ердоган је рекао да ЕУ није подржала Турску у којој се већ налази преко 3,6 милиона избеглица из Сирије и да се сада суочава са чак четири милиона нових долазака.
Турски предсједник рекао је да очекује да ће међународна заједница и НАТО посебно подржати његову земљу у борби против Асадове владе.
Устврдио је да је упад Турске у Сирију извршен по позиву „сиријског народа“ и да Анкара није заинтересована за територијално ширење или сиријску нафту. Напомена за сиријску нафту изгледа као прикривена подршка америчком председнику Доналду Трампу, који је рекао да је „осигурање нафте“ у источној Сирији велико постигнуће америчких трупа тамо распоређених.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: ©Presidential Press Office / Handout via REUTERS / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »