САД: Москва одговорна за дезинформације и провокације које се шире о Закону о вјероисповјести
"Дезинформације које се шире о Закону о слободи вјероисповјести су намјерна провокација, за коју је прије свега одговорна Москва, рекао је у интервјуу за "Глас Америке" замјеник помоћника америчког државног секретара и специјални изасланик за Западни Балкан Метју Палмер.
Глас Америке: Црногорска влада и Србска православна црква започеле су дијалог о Закону о слободи вјероиповести који је изазвао протесте у земљи и у региону. Шта САД очекују од тог дијалога?
Палмер: Ми очекујемо да ће разговор бити отворен и транспарентан, вођен у доброј вјери, а са циљем да се дође до разумјевања о томе како се овај закон може примијенити, а да заштити интересе црногорске владе, грађана Црне Горе, али и легитимне интересе СПЦ.
Отац Игор Балабан у Херцег Новом: Не дамо светиње јер не можемо да дамо срце из грудиhttps://t.co/8uxSE0Ilsu
— VOSTOK vesti (@vostokvesti) February 21, 2020
Глас Америке: Да ли ће САД посредовати у дијалогу у неком тренутку, јер обе стране за сада чврсто остају при својим позицијама?
Палмер: Дијалог је тек почео, премијер Марковић и митрополит Амфилохије су се тек састали 14. и то на Дан заљубљених, Светог Валентина, то мора да је добар знак. Надамо се да ће процес добити на замаху, а ми ћемо наставити да држимо отворени канал комуникације са свим странама и да се залажемо за компромис и дух сарадње, док они раде на проналажењу мирољубивог рјешења.
Прота Гојко Перовић: Мотив у свим сусретима исти – превазићи завадеhttps://t.co/zao5AP9cdI
— VOSTOK vesti (@vostokvesti) February 21, 2020
Глас Америке: СПЦ тврди да је закон дискриминаторан и да је циљ да се одузме имовина цркве, а црногорска влада то демантује. Да ли САД верују да је закон дискриминаторан и да му је циљ да се ослаби утицај СПЦ у Црној Гори?
Владика Димитрије: Запушимо уста онима који покушавају да нас оклеветају, говорећи да ми нешто овдје рушимоhttps://t.co/ZTIc3IvLak
— VOSTOK vesti (@vostokvesti) February 21, 2020
Палмер: Kако разумијемо, закон сам по себи је у складу са црногорским обавезама, као кандидата за чланство у ЕУ, многе европске државе имају сличне такве законе. Размијемо забринутост коју изражава СПЦ и важно је да о томе разговарају влада и црква и да се смире тензије које је овај закон изазвао и да се елиминише ризик од насиља на улицама.
Амфилохије: Има још времена да се покаје, без покајања нема спасењаhttps://t.co/BOLaUgUoh0
— VOSTOK vesti (@vostokvesti) February 20, 2020
Глас Америке: Да ли Русија користи СПЦ за промовисање својих интереса и изазивање подјела у Црној Гори и у региону?
Ђукановић: Аргумент „народ је на улицама“ ни на који начин неће спријечити државу да усваја и спроводи законеhttps://t.co/MCoj6SByw4
— VOSTOK vesti (@vostokvesti) February 20, 2020
- Извор
- Танјуг
- фото: © Борис Мусић / Митрополија/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »