Ингушке куле на Кавказу – јединствени споменик средњовековне архитектуре
Ове високе грађевине подигнуте су за свакодневни живот људи у древним временима. На стотине оваквих кула очувано је до данас.
Ингуши, Чечени и Вајнахи, народи који живе на Северном Кавказу, региону Русије, вероватно су прве куле направили још пре Христа, а онда је, негде од 13. до 16. века, код њих дошло до краткотрајне обнове културе подизања кула, пише Russia beyond.
Куле у старом ингушком граду Ниј (Џејрашки рејон, Ингушетија)
Тимур Агиров (CC BY-SA 4.0)Ингушка села су имала велике правоугаоне куле за становање и високе куле за одбрану. Ингушке, вајнашке и чеченске куле разликовале су се по архитектури, али не много. Камење је повезивано помоћу кречног малтера, а понекад се користило и слагање без малтера.
Егикхал је древни град у Ингушетији. На територији града налази се архитектонски комплекс „Егикхал” са великим бројем историјских локалитета: древна киклопска пребивалишта типа куле, пет борбених, шест полуборбених и 50 стамбених кула.
Сергеј Фомин/Global Look PressПостојала су строга правила за изградњу ингушких кула. Кула је морала неизоставно бити завршена за 365 дана. И свака добростојећа породица у граду морала је да подигне бар једну кулу.
Куле у древном ингушком граду Ниј (Џејрашки рејон, Ингушетија)
Тимур Агиров (CC BY-SA 4.0)Куле су биле око 10-12 метара високе. На првом нивоу налазиле су се штале за коње и говеда. Подови и таванице били су од дрвета. Други ниво био је намењен за становање. Највиши ниво био је намењен гостима, али се могао користити и за одбрану.
Комплекс кула у Џејрашком рејону Ингушетије у пролеће
Legion MediaОно што личи на терасу у ствари су одбрамбени видиковци. Ови „балкони” немају под и коришћени су за бацање камења и сипање вруће течности на нападаче, док су камени „зидови” балкона штитили бранитеље од стрела нападача.
Кула у древном ингушком граду-насељу Хјани (Џејрашки рејон, Ингушетија)
Тимур Агиров (CC BY-SA 4.0)Место под називом „Вовнушки” је најпознатији локалитет са ингушким кулама. Ове куле су углавном биле намењене за одбрану, мада су у њима живеле и породице.
Комплекс кула у Џејрашком кланцу Ингушетије на пролеће
Legion MediaСела са кулама налазила су се недалеко једно од другог, па су се куле користиле и за комуникацију помоћу сигналне ватре. Тако су суседна села могла брзо да прошире вест о приближавању непријатеља.
Торгим, ингушко село у долини Аси, врхунац развоја доживело је у 16. и 17.веку
Александар Пољаков/SputnikИнгуши верују да куле отелотворују њихов народни дух и потребу за лепотом. Свака кула носи духовни симбол својих градитеља и породица које су платиле њену изградњу.
Ингушки резерват: Резерват се налази на планинама Северног Кавказа у долинама река Армхи, Аса, Фортанга у Џејрашком и Сунженском рејону, Ингушетија
Vyacheslav Argenberg/vascoplanet.comПреко 30 ингушких кула тек треба да буду детаљно проучене.
Ерзи, комплекс средњовековних ингушких кула, на кавкаским планинама, Џејрашки рејон, Ингушетија
Михаил Джапаридзе/ТАССГеоргиј Манајев, Russia beyond
- Извор
- Танјуг
- фото: © Михаил Џашаридзе / ТАСС / Russia beyond/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »