BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ђукановић: Црква не да није стварала Црну Гори него је све урадила да је не буде

Ђукановић: Црква не да није стварала Црну Гори него је све урадила да је не буде
05.02.2020. год.


У интервујуу за РТЦГ, у емисији "Телескопија", председник Црне Горе Мило Ђукановић је поручио и да се "вара онај ко мисли да ће истрајношћу у организацији литија, државу натјерати на капитулацију".

Kазао је и да у овом моменту Црна Гора "стабилна држава, коју штите надлежне институциј"е.

Ђукановић је поручио и да СПЦ тиме што "не жели да се региструје, жели да се представи као неко ко је изнад државе и да пошаље поруку да је Црна Гора теократска држава".

"На ту дилему дефинитивно треба да одговори политика, али ту дилему мора сваки грађанин себи поставити, дакле ко год се опредијелио да живи у овој земљи, ко год има потомство, или планира да има потомство мора размишљати да ли ће том потомству да остави средњовјековну теократску српску државу Црну Гору, или ћемо да том потомству оставимо грађанску државу, државу мултиетичке демократије са усвојеним евроспким системом вриједности, државу у којој ће сви грађани и све вјерске заједнице имати иста права и равноправан положај", навео је Ђукановић у емисији "Телескопија".

Упитан да прокоментарише то како данас, након протеста због Закона о слободи вероисповијести изгледа Црна Гора, да ли је грађанска, европска и секуларна или је теократска, Ђукановић одговара како је јасно да је политичка борба у свим балканским друштвима жива.

"Све се то своди на дилему да ли ће западнобалканска друштва коначно усвојити европски систем вриједности, или ће наставити да заостају за Европом и да перманентно провоцирају стабилност. У расправама које се ових дана могу чути поводом Закона, саопштио сам тезу да овђе није ријеч о Закону, није ријеч о имовини, већ је ријеч о држави. Поновно се отвара дилема за коју смо вјеровали да смо је обновом независности превладали, да је јасно да се Црна Гора незаустављиво креће путем усвајања европског система вриједности", казао је Ђукановић.

Закон је, како каже, идентификоваоо "три линије удара на те вриједности" у Црној Гори.

"Прва линија је црквена. СПЦ се опире регистрацији у Црној Гори и обавези да буде један од друштвених субјеката који ће бити дио правног система црногорског друштва. СПЦ у Црној Гори не жели да се региструје због тврдње да је она стварала Црну Гору, да је старија од Црне Горе и да зато нема потребе за њеном регистрацијом. Непознато је у историји људске цивилизације да је црква стварала државу, рекао бих да је обрнуто. СПЦ покушава да направи преседан. А ствари су посве другачије. Црна Гора је била призната у времену Војислављевића", навео је Ђукановић.

"Ову државу црква не да није стварала него је све урадила да Црне Горе не буде", истакао је Ђукановић.

"Црква жели да нам пошаље поруку да се враћамо у средњи вијек, да је Црна Гора теократска држава, да је црква изнад Устава и државе. Друга линија је дјеловање просрпске опозиције у Црној Гори. Да они из Србије, или просрбски орјентисани нескривено својатају литије које организује СПЦ. Један од лидера Андрија Мандић је рекао су то њихови протести. Њихова порука је да нам треба Црна Гора у којој ће се власт узимати са улице, њихова порука је да нам не треба демократска Црна Гора", рекао је предсједник државе.

"Трећа линија удара на демократску, мултиетничку и проевропску Црну Гору јесу идеолози и актери великосрбског државног национализма из нашег окружења, са централом у Србији, али и не само тамо."

"Они исказују став да Црна Гора није суверена, да Црна Гора нема право да доноси законе из своје уставне надлежности да су црногорски Парламент и Влада са проблематичном легитимитетом. Негирају сувереност Црне Горе која је преузела право да штити сваког грађанина Црне Горе укључујући и Србе", навео је Ђукановић.

Ђукановић је казао да безбедност и мир у Црној Гори нису угрожени, "иако живимо у условима погоршане стабилности у Европи и региону". Kаже како је много оних који са разних адреса "покушавају да злоупотријебе литије" и истиче да "сви морају сносити одговорност за оно што раде".


"Свако мора знати да када извуче мач из корица, треба да зна како ће га у корице вратити, а не да преноси одговорност на другог. Државни органи штите стабилност и безбједност грађана, а свако ко покушава да наруши безбједност мора преузети одговорност. Сви смо подложни кривично правној одговорности", поручио је Ђукановић.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: predsjednik.me/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА