BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Нема више успаваног змаја: Кина се спрема да замени САД као најјачу поморску силу, а за Вашингтон је прекасно да је заустави

РТ: Нема више успаваног змаја: Кина се спрема да замени САД као најјачу поморску силу, а за Вашингтон је прекасно да је заустави
22.12.2019. год.


Кина би ускоро могла да помери светску поморску равнотежу и превазиђе САД као модерног господара мора. Чини се да је тај процес већ у току и да Вашингтон може мало тога да учинити да је заустави.

Видно уздрман оним што је видео на фотографији која приказује само једно од кинеских војних бродоградилишта у близини Шангаја, пословни магазин "Форбс" недавно је испричао својим читаоцима алармантну причу о "импресивној стопи" и "огромном обиму" кинеске поморске модернизације.


Чини се да је дотично бродоградилиште импресиван призор. Тамо се може видети укупно девет новоизграђених разарача, постројених дуж кеја и усидрених у унутрашњем кориту бродоградилишта. Супротно томе, целокупна Краљевска морнарица Велике Британије има укупно само шест пловила сличне класе, напомиње "Форбс".


Као да то није довољно, исто бродоградилиште гради и најновији кинески носач авиона - трећи у низу. Други, назван "Шандонг", наручила је Народноослободилачка војска почетком ове недеље. Направљен за ношење 36 ловаца Ј-15 и први је кинески носач авиона у потпуности домаће производње.


Очекује се да ће онај који се гради у шангајском бродоградилишту бити још већи и бољи. Конкретно, имаће електромагнетни катапулт, баш као што и најновији носач авиона америчке морнарице "Џералд Форд".

Оно што је још важније, ово је само једно бродоградилиште и мали осврт у стварне могућности Кине, јер "постоји много градилишта широм Кине која су на сличан начин импресивна", упозорава читаоце "Форбс".

"Добар разлог" за бригу

Оно што je постало изненађење за "Форбс", навело га је да већ дуже време ангажује умове разних врста аналитичара. Амерички медији и истраживачки центри сједињени су у својој забринутости због растуће војне моћи Пекинга.
 
У јуну је Центар за нову америчку безбедност (ЦНАС), истраживачки центар са седиштем у Вашингтону, навео да би кинеске индустријске и технолошке могућности могле да јој помогну да "победи Американце у њиховој сопственој игри" и добију предност у новој трци у наоружању.


Вежба кинеске  морнарице, фото: РТ

"Совјети никада нису били у стању да парирају, још мање превазиђу америчку технолошку супериорност. Исто можда не важи и за Кину", упозорава ЦНАС-ов и додаје да Пекинг "тежи ка достизању технолошког паритета и на крају технолошке доминације".

Слично томе, читав низ медијских кућа од "Дипломате" до "Националног интереса" није штедио напоре саопштавајући својим читаоцима да кинеска војна модернизација представља "изазов" за САД и да даје Вашингтону "добре разлоге" за забринутост. "Харвард полици ривју" направио је корак даље и питао се може Пекинг његова стратегија ставити на „пут ка хегемонији“, на крају признајући да то највише зависи од „колико је Кина спремна ићи“.

У међувремену, корпорација РАНД - водећи амерички војни истраживачки центар - наводи у својим истраживањима да су кинески брзи војни развојни програми већ омогућили Пекингу да драстично затвори јаз у моћи и технологији, па чак и да доведе САД у неповољну ситуацију  у одређеним сценаријима.

Истраживачки центри и медији очигледно верују да је крајње време да се Вашингтон почне бринути о губитку војне супериорности над кинеским змајем, који изгледа само шири крила. Али када је у питању морнаричка моћ, можда је већ прекасно.

"Програм без преседана Американци не могу ни сањати"
 
Пекинг је од својих морнаричких снага поставио камен темељац своје војне модернизације, кажу аналитичари за РТ. Кина активно врши улогу глобалне војне силе која је у стању да пројектује своју снагу у било ком кутку Земље, а САД можда немају ни индустријске капацитете да се такмиче.


Носач авиона "Лиаонинг", фото: ©  Global Look Press / Zeng Tao

"Кини је лакше повећати број флоте, јер је највећи бродоградитељ на свету. Имају огромна бродоградилишта, које недостају САД-у, јер је америчка комерцијална бродоградња бачена у хаос у протеклим деценијама", каже Василј Кашин, истраживач на Руској академији наука.
 
Политолог и војни експерт Александар Храмичикин, заменик шефа Института за политичку и војну анализу, описао је програм развоја кинеске морнарице као „потпуно без преседана“.

 

"Не могу ни избројати све бродове који су тамо изграђени. Савремени кинески програм нема премца у свету и Американци не могу ни да сањају о таквом темпу."


 

Храмичикин верује да би Пекинг могао бити ривал Вашингтону у погледу величине флоте за десетак година. Посебно је напоменуо да је Кина у протеклих деценија изграђивала фрегате, корвете, па чак и разараче.

"Пре десет година, САД су имале 15 носача авиона, а Кина ниједан. За десет година, они би могли постати чак ... Имају више бродоградитеља од остатка света."

Затварање технолошког јаза

Једна предност коју би САД изгледа сигурно требале да задрже је технолошка супериорност. Могло би се покушати да обуздају кинеску поморску силу ограничавајући приступ Пекингу савременим технологијама. Аналитичари верују да таква стратегија неће успети, јер Кина већ има врхунске технологије које би се лако могле даље развијати. Поред тога, може се обратити и свом стратешком партнеру, Русији.


Нуклеарне подморнице наоружане балистичким ракетама, фото: ©  Reuters

"Они постижу велики технолошки напредак," каже Кашин. Истиче да су Кинези била друга нација у свету која је опремила своје бродове интегрисаним универзалним системима оружја који су ривали америчким "Еџисима" - напредним системом за команду и контролу који користе моћне рачунаре и радаре за праћење и вођење наоружаних пловила.
 
Храмичикхин верује да су кинеске поморске технологије већ на много начина упоредиве са америчким.

"Када су у питању површински бродови, Кинези већ имају неке од најнапреднијих технологија."
 
Тачно је да је неке војне технологије тешко савладати и потребан је развој деценијама. Посебно је то релевантно у случају подморница, поља на којој Кина још увек заостаје за САД-ом. Овде би, међутим, блиска сарадња Пекинга и Москве могла да је стави на врх лествице, сматрају аналитичари.

Недавно је руски председник Владимир Путин изјавио током годишње прес конференције у Москви, да ће Русија наставити да сарађује са Кином као „стратешким партнером“ у области одбрамбених технологија, иако је негирао било какве планове о уласку у формални војни савез са Пекингом.
 
"Неки заједнички развојни пројекти, софистициране компоненте опреме, све оне могу потицати из Русије", верује Кашин.

Вашингтон би у одређеном тренутку могао мало успорити Пекинг, али како сада ствари стоје, чини се да САД немају никаква веродостојна средства да спрече Кину да постане за деценију или две следећа поморска суперсила на свету.

Извор: Восток / РТ



  • Извор
  • фото: © Global Look Press / Li Gang / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА