Научници поздрављају метал торијум као алтернативни извор енергије
Торијум. Неки научници верују да би овај метал, назван по богу грома, могао да оконча нашу зависност од фосилних горива и постане најбоља алтернатива уранијуму за производњу нуклеарне енергије.
Сви ми користимо енергију, али по коју цену?
Енергетска безбедност је разлог зашто се воде многи савремени ратова. Нафта се исцрпљује, а изгледа да на видику нема одрживе алтернативе.
Међутим, постоји извор енергије, већини непознат, који је чист, зелен и има га у изобиљу широм света. Торијум је нуклеарно гориво, и његове присталице верују да ће променити свет.
"Сукоби који се данас воде због енергије би могли престати", рекао је главни нуклеарни технолог Керк Соренсен из Теледин Браун инжењеринга. "Ови извори енергије о којима говорим, који не испуштају угљен-диоксид или гасове који изазивају ефекат стаклене баште, и не производе опасни отпад, могу нам омогућити да имамо чистију воду, чистији ваздух и мањи напад на нашу околину од стране произвођача енергије."
Тона сребрнкастог метала производи исту количину енергије као и 200 тона уранијума, или 3,5 милиона тона угља. Према Соренсену, мала грудва торијума је довољна да обезбеди количину енергије потребне за вођење целог живота једне особе.
Група која ради на торијуму у Великој Британији каже да за сада нису успели да заинтересују британску владу. Дакле, сада траже сарадњу са земљама попут Русије.
Већ неколико година, један руски физичар је предлагао да се изграде електране на торијум, али иронично, његове идеје нису усвојене.
" У овом тренутку се доста фокусира на обновљиве видове енергије, тако да можда због тога осећају да постоји већа јавна подршка обновљивим изворима енергије него нуклеарним", рекла је Викторија Ешли, менаџер за пројекте из Акер решења. "Мислим да ако су заиста схватили потенцијал торијума, онда би схватили да је то добра инвестиција."
Истраживање торијума је било увелико заустављено средином прошлог века, након што је пројектован урани9јумски нуклеарни реактор. Многи верују да торијум није био у центру пажње, јер се веровало да је готово немогуће направити бомбу од торијума. Чак и данас се нису сви научници преорентисали на торијум.
"Торијумски реактори заправо не раде", рекао је Џон Ларџ, нуклеарни инжењер из Ларџ и сарадници. "Они представљају изазов. По мом мишљењу, то је потпуно нова технологија горива, која има значајне и веома непремостиве проблеме. "
"Имали би проблема у развоју циклуса прераде, начину на који одвајате гориво од отпада из реактора,“ додао је он. "У ствари, имали би потешкоћа са складиштењем горива."
Од 2007, градови од Лондона до Сиднеја имају Сат за нашу планету, када гасе светла да уштеде енергију. Заговорници кажу да, ако би торијумске електране постале стварност, са сигурношћу би могли поново упалити светла.
Подељена су мишљења око торијума. Неки кажу да је то технологија која је испробана, тестирана и утврђено је да има недостатака. Други кажу да, због чињенице да је уранијум стигао први, торијум никада није добио одговарајућу прилику. Али, док га има у изобиљу, док је јефтин, па чак и док је то могуће, научници на годишњој конференцији о торијуму кажу - дајте му шансу, може да промени свет.
- Извор
- RT TV, фото: RT TV/ vostok.rs
- Повезане теме
- торијум
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.
„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
Остале новости из рубрике »