BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Забрана учешћа Русији на спортским такмичењима је „део новог Хладног рата“

РТ: Забрана учешћа Русији на спортским такмичењима је „део новог Хладног рата“
10.12.2019. год.

 


Искључење Русије из глобалног спорта је казна пуна политике, наводе аналитичари за РТ. Још горе, политичке одлуке могу казнити "чисте" спортисте, којима ће бити ускраћена част да се такмиче за своју државу.

Светска антидопинг агенција изрекла је забрану у понедељак, након што је, како се наводи, Русија манипулисала подацима у московској антидопинг лабораторији. ВАДА је гласала да суспендује Русију из свих великих спортских догађаја на четири године као одговор, што значи да се руска застава неће вијорити на наредним двеју олимпијским играма као и на Светском купу у Катару, уколико се квалификује.


Чисти спортисти, међутим, моћи ће да се такмиче, иако под неутралном заставом и без државне химне.

Током поступка забране, шеф америчке антидопинг агенције (УСАДА) Травис Тигарт позвао је на још строже казне, укључујући забрану за све спортисте, чак и оне за које се сматра да су чисти.

"Политички елемент тога се не може порећи", рекао је за РТ аналитичар за глобалне послове Патрик Хенингсен. Хенингсен види да је ВАДА, као и многе друге међународне организације, пристрана у корист западних чланица.

"Ради се о понижавању Русије, о деморалисању њених спортиста и повређивању Владимира Путина."


 

„Национални понос повезан је са националним спортом за било којег лидера било које земље“, додао је Хенингсен.

Руски имиџ ће сигурно бити нарушен вестима, које су се прошириле само неколико сати пре него што је Путин требало да седне за сто са француским, немачким и украјинским лидерима у Паризу, у покушају да реши сукоб у Донбасу. С обзиром да је самит у Паризу био дугоочекивани састанак „Нормандијског формата“, први од 2016. године, улози су велики за све који су укључени.


"То је лоша вест за тај догађај", рекао је политички аналитичар Мартин Мекалеј за РТ.

"Новине ће се концентрисати на то, а не на догађај у паризу."

Исто тако, појављивање тих вести уочи самита вероватно ће дати много материјала новинарима након завршетка састанака.


Чисти спортисти затечени у "политичком рату"



Техничари Иља Подолски и Наталија Бочкарјова у руској антидопинг лабораторији у Москви, фото:  © Reuters / Sergei Karpukhin

Спортисти неокаљаног угледа због допинг скандала "затечени су у политичком рату", наводи Мекалеј. Иако ће се таквим спортистима дозволити да се такмиче, стајати на постољу без својих националних боја и славити без да се њихова химна чује у арени биће „поражавајуће“, додаје он.

"Кад се врате кући с медаљом, та медаља неће имати свој пуни смисао, јер остали такмичари који се буду такмичили случати своју химну и имати свој тренутак славе. Русима ће то бити ускраћено. "

Такмичење под неутралном заставом је "врло мала утеха", додао је Хенингсен.

"Чак и за време Хладног рата већина земаља је поштовала спортску арену као неутралну арену, где политика заиста није то контаминирала."

Спортисти обично проводе читав живот тренирајући како би достигли врхунске резултате за једну, можда две олимпијаде. Међутим, све није у потпуности изгубљено за оне који надају да ће представљати Русију на летњим олимпијским играма следеће године у Токију. "Руси могу да се жале", приметио је Мекалеј, "и може се очекивати да ће заиста бити тако".


Руска антидопинг агенција (РУСАДА) сада ће одлучити да ли ће се жалити на забрану. Руска парламентарка и бивша олимпијска клизачица Светлана Журова рекла је да је "100 посто сигурна" да ће се агенција жалити.
 
РУСАДА није ограничила свој рад одлуком ВАДА-е. Шеф агенције Јуриј Ганус, дугогодишњи критичар допинга у Русији, рекао је у да „ВАДА сматра да су наши поступци ефикасни и продуктивни".
 
"Радићемо на проналажењу изласка из кризе за наш спорт. Осигураћемо усклађеност наших савеза, са кодексом и обуком наших спортиста."
 
Кроз жалбу и реформе, Ганус се нада да ће руска атлетика поново бити где јој је и место. Хенингсен је напоменуо моћ међународног спорта да изгради дипломатију, негујући добре односе између земаља, чак и кад се њихови лидери не могу сложити око многих других питања. Позитивна искуства навијача који су путовали у Русију на прошлогодишње Светско првенство, супротно саветима већине западних медија, били су пример тога.

Одмрзавање на овом фронту „новог Хладног рата“ било би, дакле, добродошло за развој, чак и ако односи другде остају изразито хладни.

Извор: Восток / РТ


  • Извор
  • фото: © Reuters / Shamil Zhumatov / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Британски премијер ће рећи да су царине погрешне, али да разуме „економски национализам“ председника САД Доналда Трампа, наводи лист


Москва и Вашингтон су „усред“ мировних преговора о Украјини, изјавио је директор Савета за економију Беле куће Кевин Хасет за ABC

Седми је дан од како су на пут из Врњачке Бање за Кину југом 55 кренули Марко, Немања и Младен. Хуманитарна акција „За мале велике хероје\" тече по плану....


О покушају председника Србије да седи на више столица – Игор Пшеничников

Председник САД признао да ће његова „економска револуција“ захтевати жртве


Елмедину Конаковићу, министру иностраних послова у Савјету министара озбиљно гори под табанима. Онако се понаша само неко ко је у великом проблему. Призивати пуцње, убиство, хапшења, забрињавајуће је, навео...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Влада Српске позива на заштиту и одбрану Републике Српске и њених институција;

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА