РТ: НАТО са 70 година: Склеротични и бирократски зомби би требало да буду пензионисан
Седамдесет година се обично сматра зрелом старошћу у којој би људи требали уживати у пензији. НАТО савез, који се у Лондону састао да прослави своју годишњицу, требало је давно оде у пензију.
Француски председник, који је почетком новембра рекао за "Економист" да је НАТО „мождано мртав“, изгледа да је одлучан да мало протресе савез и његове чланице из колективне коме. У заједничкој конференцији за штампу са генералним секретаром НАТО-а Јенсом Столтенбергом у Паризу 28. новембра, Макрон је покушао да унесе велику дозу реализма и јасноће у организацију која је пре неколико година прерасла у склеротичног и бирократског зомбија.
Макронова шок-терапија састоји се од постављања једног питања које, према немачком политичком теоретичару Карлу Шмиту (иако га Макрон није цитирао), чини саму суштину политике: „Ко је непријатељ?“. Без одговора на ово питање, војни савез нема никакве сврхе. Чињеница да је Емануел Макрон то уопште морао питати показује колико је НАТО изгубио тло под ногама, а у позоришту апсурда, Атлантски савез је лик у потрази за својим аутором.
НАТО наводи толико претњи у својим званичним Стратешким концептима из 1999. и 2010. године, да звучи као Прашчић из цртаног филма Вини Пух, уплашен свега ... тероризма, пиратства, етничког насиља, неадекватном економском реформом, претњема снабдевања енергијом, ширењем оружја, трговином дрогом; сајбер нападима, ласерским оружјем, електронским ратовањем, здравствени ризицима, климатскима променама и недефинисаном „нестабилношћу“. Ипак, реч „непријатељ“ није нигде на планини изазова с којима се НАТО суочава.
Ове фракције одлучно су одредиле Русију као непријатеља, а управо је то Европски парламент учинио у марту када је донео одлуку да је партнерство ЕУ са Русијом завршено.
Ипак, Макрон је покушао подсетити на све ради чега је НАТО створен да делује, а то је да очува мир у Европи. Инсистирао је, без сумње, на арлаукање из Варшаве, да мир у Европи захтева дијалог са Русијом. Наравно, уверавао је све да ће његов дијалог бити "луцидан, робустан и захтеван", али Пољаци уопште не желе никакав дијалог. Заправо, неки пољски политичари, на пример, чланови Европског парламента, описали су Макрона као Путиновог „корисног идиота“.
Макрон је у зубима ове опозиције идентификовао две главне претње миру у Европи, претње које би требало да буду очигледне свима. Прво је криза у Украјини која је у току, а друго је излазак САД-а из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета, тј. руских и америчких ракета усмерених према Европи. Макрон је с правом рекао да је недопустиво да тако кључно питање европске безбедности треба да буде изван руку европљана и да је зато, не само позвао на дијалог са Русијом, већ га је и започео. Макрон је одговорио на писмо Путина у коме се предлаже мораторијум на ове ракете и објавио је одговор, док су друге земље саопштиле да руску иницијативу треба једноставно бацити у канту за смеће.
- Извор
- фото: © Global Look Press / ZUMAPRESS / Artur Widak / RT/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- НАТО
- односи
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »