BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Колико вреде ваши подаци на интернету?

Колико вреде ваши подаци на интернету?
03.12.2019. год.

 Већина апликација, друштвених мрежа и услуга на интернету су бесплатне, као и апликације које долазе преинсталиране на рачунарима, смартфоновима и таблетима. Али, да ли је то баш тако? 

„Ако не платите за неку услугу, онда сте Ви роба“ је изрека која је врло честа у свету технологије. Већина људи – заправо 99% корисника – никада не чита Термс оф Усе тј. Услове коришћења, који долазе са сваком апликацијом или софтверским пакетом. А у тим условима коришћења врло јасно пише како и на који начин апликација прикупља податке о вашим активностима, кретању, начину на који користите апликацију, и слично. 

Компаније као што су Гоогле, Фацебоок и Снапцхат највише зарађују тако што податке о корисницима продају у сврху таргетираног рекламирања. Око 15% линкова на Гоогле претрази су спонзорисани линкови, и овакви линкови су увек први у претрази, а то такође значи да је неко платио да би био међу првима у претрази. 

Ово се најбоље види када претражујете техничку робу или аутомобиле на Интернету. Наравно, циљ ових компанија и јесте зарада, већина ИТ дивова су компаније које послују на берзи, те инвеститори очекују профит и већу зараду сваког квартала. Задњих месеци се у САД, као и у многим другим западним земљама повела огромна дебата (и истраге) о томе како се брда података корисника из целог света користе и (зло)употребљавају. Европска Унија је недавно казнила компанију Гоогле са чак 5.1 милијардом долара, због прикупљања података и монопола. 

А колико заправо вреде подаци сваког корисника? Прави договор је –  колико год је неко спреман да плати за њих. У задњих неколико месеци нам стижу вести о хакерским нападима на Фејсбук, Гоогле, и многе друге онлајн сервисе. У данашње време , када су стотине милиона људи у сваком тренутку повезани на Интернет, то је знак да је стигло ново доба приватности, где нека стара правила више не важе. 

Нарочито су угрожене такозване мессагинг апликације – ФБ Мессенгер, Wхатс Апп, Телеграм. У Србији има око 4.5 милиона активних Интернет корисника, друштвене мреже Фејсбук и Инстаграм користи око 3 милиона, а друштвену мрежу Тwиттер око пола милиона корисника. Више од половине домаћинстава, око 52 одсто, поседује рачунар, док 45 одсто поседује два и више рачунара. Мобилни телефон поседује више од 5 милиона, а паметне телефоне 1.5 милиона грађана.

 

Друштвене мреже и интернет су постали важан део наших живота, а многима и примарно средство за комуникацију са породицом и пријатељима. Е сада, замислите да неко прочита све ваше смс-ове, поруке на Виберу или Фејсбуку. Многи у својим телефонима чувају и податке о кредитним картицама, медицинске податке као и приватне фотографије. На интернету је веома тешко за обичног корисника да одреди какве су намере „друге стране“ и да ли иза њих стоје појединци или чак целе компаније. 

Актуелни избори у САД и ЕУ су открили и једну нову страну друштвених мрежа, а то је утицај на само бирачко тело и покушаји да се јавни дискурс скрене у једном или другом правцу. Ту је такође и поплава лажних вести са свих меридијана, на шта ни Србија није имуна. 

Да би се заштитили, на интернету се  понашајте као и у стварном животу: 

Не делите приватне информације и фотографије, не комуницирајте са потпуно непознатим особама.  

Користите само званичне апликације за финансијске трансакције. 

Увек имајте инсталиран анти вирус софтвер.

Никада не отварајте сумњиве и непознате сајтове који се рекламирају бомбастичним насловима и порукама. 

Избегавајте онлине трговине сумњивог квалитета, којима је једина реклама на Фејсбук страници. 

Уз мало добре воље и пажње, интернет и модерне технологије ће бити ваш савезник, који вам може помоћи на безброј начина у свакодневном раду, учењу или забави. 

Иван Трајковић





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА