Корацима кроз Србију...
Мирише та земља ушушкана планинама...
Највећа њена љубав свијетлост шири својим улицама...
Пролазниче сврати у Београд...
На гранама хладног децембра откривамо Вам мјеста која ћете памтити ...
Сам или са породицом...листај успаване путеве ка...
Граду “свилене бубе” који спава на обалама Велике Мораве и Ресаве на око 110 километара југо-источно од Београда- Свилајнац,дарује Вам јединствен музеј “Природњачки центар Србије Свилајнац”.Туристичка атракација која поред музејског простора нуди Дино парк на отвореном, који мами знатижељна лица djечице.У музејском дијелу центра налази се девет тематских изложби:Свијет диносауруса,Животиње Африке,Свијет минерала и стијена,Геолошки времеплов,Биодиверзитет Србије,Мамут “Кика”,Геодиверзитет Србије,Вулкан,Небеско камење.
Ниш...мјесто историје и легенде својим улицама доноси занимљиве слике из прошлости.
Мирис печених паприка,ајвара и“пегланих “кобасица више су него довољни за гозбу у Нишу..У самом центру града, на десној обали ријеке Нишаве,грохотом се смије Нишка тврђава.Причаће Вам приче о ратовима који су вођени на овим просторима,биткама и народима који су живјели. Тврђава је полигоналне основе, окружена моћним каменим бедемом, са четири капије: Стамбол, Београдска, Видинска и Велика капију кроз коју се излазило на ријеку. Зидови су од камених блокова, висине осам метара, са укупном дужином од преко два километра. Изграђена је на простору античког утврђења насталог још у римско доба, коришћеног у средњем веку, па и за време Немањића. Сваке године се унутар Нишке тврђаве организује Фестивал Филмски сусрети, као и Хорски сусрети, а нарочито је интересантан и посјећен Нишвил, током ког наступају нека од највећих светских имена џез музике, како у Нишу, тако и околним градовима.
Ниш на леђима носи Ћеле-кулу на турском, а на српском кула од људских лобања, јединствен споменик на свијету који годишње обиђе преко 30.000 посјетилаца. Овај застрашујући споменик сазидан је од лобања српских ратника након битке на Чегру 1809. године. Како би искалио свој бијес због организоване побуне против султана, тадашњи османлијски заповиједник града Хуршид паша, наредио је да се као опомена локалном становништву сагради кула од лобања на путу за Цариград.
У сплету емоција..укусне хране,прегршт историје коју ти је Ниш даровао…
Похитај ка Копаонику...
Али, прије тога предах пронађи у Пролом Бањи…
Смјештена на југу Србије, на обронцима планине Радан, густо обраслим шумом. Једна је од три бање које се налазе у околини Куршумлије, поред Куршумлијске и Луковске. Занимљиво је рећи да је Пролом Bања свој назив добила по истоименом селу, које се налази у њеној непосредној близини.Њена надморска висина, која се протеже у распону од 550 до 668 метара надморске висине, сврстава је међу највише бање Србије. Окружена је већим бројем планина попут Мејанске планине на југозападу, Проломске планине на југоистоку и планине Соколовића на сјеверу. Позната је, прије свега, по својој љековитој Пролом води, која припада ријеткој групи вода високих балнеолошких вредности: високо алкална (пХ 8,8-9,2), нискоминерализована (суви остатак 148 мг/л), бикарбонатна. Захваљујући својим јединственим карактеристикама Пролом вода благотворно делује код обољења:бубрега и мокраћних путева,органа за варење,коже,реуматизма.
У хотелу Радан поред медицинских третмана,атракција су велнес третмани, затворени и отворени базени,те богата понуда хране у "Етно ресторану.". Оаза мира у нетакнутој природи на једној од њених многобројних стаза здравља води до Ђаволе Вароши.Мјеста које “живи” на планини Радан и јединствени је природни феномен у Србији, док је у свијету такав геоморфолошки тип веома риједак. Ђавоља варош под заштитом је државе као споменик припроде првог степена. Састоји се од више од 200 земљаних фигура, смјештених у двије долине назване Ђавоља и Паклена долина. Ове земљане фигуре су у просјеку висине 20 метара, а пречника до 3 метра. Њихова изузетност и немогућност обичног народа да објасни настанак овог феномена, у прошлости су довели до испредања легенди, од којих су данас најпопуларније три. По првој, земљане фигуре представљају окамењене сватове, који су покушали да венчају брата и сестру. Друга легенда их представља као окамењене ђаволе, које су ђаци надмудрили у опклади. По трећем миту фигуре су такође окамењени ђаволи, али они којих су се људи ослободили када су преспавали на том мјесту.
Планински љепотан са два лица…
Љети мио, зими хладан и немилосрдан као што приличи највећим планинама…
Копаоник- “сунчана и сребрна планина”…
Његова најљепша слика се огледа у панорамској вожњи жичаром до 2.017 метара надморске висине на коме се налази маузолеј чувеног српског природњака Јосифа Панчића по коме је и добио име. На Копаонику се налазе и два хладна минерална извора воде – Крчмар и Марине воде. Подгорје Копаоника обилује термоминералним изворима и ту се налазе позната љечилишта у Јошаничкој Бањи, Луковској Бањи и Куршумлијској Бањи.
Копаоник употпуњује и културну понуду Србије јер је на његовом ширем простору смјештен читав низ културно-историјских споменика из периода од 12. до 15. века – манастири и цркве Градац, Павица, Студеница, Жича и Сопоћани. У подножју планине налази се и величанствени средњовековни град Рас, као и утврђени градови Звечан, Козник и Маглич.
Сам Копаоник је проглашен за национални парк 1981. године и једно је од најважнијих центара биодиверзитета и фауне. У зимском периоду, осим скијања на стазама за почетнике и искусне скијаше, пробајте комбинацију падобранства и скијања, кувано вино у некој планинкској брвнари у зимској ноћи, а после тога луд провод у кафићима.
Ако на Копаоник дођете у љетњем периоду не пропустите пјешачке туре, манастирске туре, винске туре – обилазак Жупе Александровачке, сплаварење реком Ибар, параглајдинг, планинарење и јахање. Као једна од највећих атракција Националног парка Копаоник, поред самих жичара, смјештен је забавни парк који посетиоцима нуди врхунске садржаје. Почев од игралишта за децу и авантура парка, па преко вожње квадова, стреличарства и тјубинга до адреналинског зип-лајна и боба на шинама.
У марту се одржава Опен Ски Феаст, манифестација која обухвата незаборавне игре, изазове, такмичења и дружење, а у јулу не пропустите “Дане боровнице”.
Откријимо заједно нове крајолике наше љепотице Србије…
- Извор
- Туристичка организација Србије
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »