BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У Србији почела акција Министарства одбране Русије „Пут сећања“

У Србији почела акција Министарства одбране Русије „Пут сећања“
21.11.2019. год.


Акција "Пут сећања" Министарства одбране Руске Федерације почела је у србским градовима Зрењанину и Новом Бечеју у част 75. годишњице Велике победе.

Сарадници војног аташеа Руске Федерације у Србији и припадници Војске Србије свечано су примили од представника локалних власти честице земље са војних гробља ради пренођшења у Русију. Земља из гробова совјетских војника била је смештена у посебне вреће, преноси ТАСС.

"Вреће ће бити послате у Русију, где ће постати део пројекта `Пут сећања`. Акција је почела у Србији церемонијом у Зрењанину и Новом Бечију. Укупно ће у Србији бити узета земља са 14 гробова", рекао је за ТАСС помоћник руског војног аташеа у Србији, Владимир Биков.


Према његовим речима, касније ће око 15 хиљада врећа са земљом из целог света, као и капсуле с водом из места погибије совјетских ратних бродова уз војне почасти бити пребачено у Подмосковље. Биће смештене у чауре артиљеријских граната и постављени на територији Главне цркве Оружаних снага Руске Федерације - огранку Централног музеја оружаних снага Руске Федерације "Пут сећања". Пребацивање и постављање чаура са земљом и водом биће завршено до 75. годишњице Велике победе.


Акцију Министарства одбране „Пут сећања“ у Србији се одржава уз подршку амбасаде Русије, као и Владе и Војске Србије.


фото: © Павел Бушуев/ТАСС

"Пут сећања"


У огранку Централног музеја оружаних снага Руске Федерације, "Пут сећања", биће смештени историјски експонати из Великог отаџбинског рата, укључујући фотографије, документе, награде, оружје и личне ствари војника и официра.


У средишту ће бити јединствена мултимедијална галерија. У оквиру њеног излагања створиће се јединствени низ информација са подацима о свим учесницима Великог отаџбинског рата. Грандиозни пројекат "Меморијални пут" објединиће десетине милиона фотографија војника са фронта и становника опкољеног Лењинграда, запослених у културним институцијама и ратних дописника.


У пројекту може да учествује било ко, а у ту сврху је на веб страници руског Министарства одбране покренут одељак Информативни пут „Пут сећања“, где људи могу да шаљу фотографије и податке о својим рођацима - учесницима Великог отаџбуинског рата, који су се борили на фронту или радили у позадини. Ове фотографије ће заувек постати део мултимедијалне галерије „Пут сећања“.

У оквиру акције, у Србији ће узети комаде земље из војних гробова у Зрењанину, Новом Бечеју, Адашевцима, Сремској Митровици, Новом Саду, Пожаревцу, Вршцу, Јагодини, Суботици, Зајечару, Трбушанима и Сомбору. Акција ће се завршити крајем новембра свечаним узимањем комада земље у парку Ослободиоца у Београду.


фото: © Павел Бушуев/ТАСС

Војне гробнице у Србији


Током ослобађања Југославије, погинуло је око осам хиљада совјетских војника и официра. Током окупације Југославије и током ослободилачке борбе у земљи је погинуло 1,7 милиона људи, од којих су више од половине били Срби.


220 совјетских војника сахрањено је у Зрењанину, а 22 у Новом Бечеју, а сви они су погинули од 1. до 8. октобра 1944. године током ослобађања тих градова и форсирања Тисе.


У Србији постоји девет великих меморијалних комплекса посвећених совјетским војницима: у Београду, Суботици, Сомбору, Зрењанину, Вршцу, Пожаревцу, Горњем Милановцу, Јагодини и Зајечару. Највећа гробница у Србији је Меморијални комплекс Ослободиоцима Београда, који се налази насупрот Новог гробља, у близини руских гробница из времена Првог светског рата и емиграције.


Одмах по ослобађању Београда 1944. године, на централном тргу (модерни Трг Републике) одржана је сахрана погинулих бораца, а у различитим деловима града постављено је 18 великих и 84 мала споменика совјетским војницима. Током послератне обнове Београда, југословенске власти одлучиле су да уклоне споменике и сахране све остатке совјетских војника у посебном комплексу, који је изграђен 1954. године. Сада тамо лежи 1386 југословенских партизана и 711 војника Црвене армије. Отварање спомен обележја одржано је 20. октобра 1954. године - на дан десете годишњице ослобађања југословенске престонице.


На месту где су гробови совјетских војника, постављен је Споменик совјетском војнику. На улазу у гробље постављен је Споменик војницима-ослободиоцима, лук и зидови са рељефима који приказују епизоде ​​битки совјетских и југословенских војника за ослобођење Београда.

Павел Бушуев, ТАСС



  • Извор
  • фото: © Павел Бушуев/ТАСС/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож


Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази

Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА