Јакутск: Штa лети видети у највећем граду на вечно смрзнутој земљи
У главном граду највећег руског региона зграде због пермафроста стоје на балванима, а становници целе зиме због хладноће не гасе моторе аутомобила. Ово је Јакутск. Зими овде можете да осетите прави јакутски мраз, док лети можете уживати у лепоти јакутске природе.
Јакутск је један од најстаријих градова у Русији. Сматра се да је основан 1632. године, када је козачки одред на челу с Петром Бекетовом подигао Јакутску тврђаву на левој обали реке Лена. Међутим, неки историчари сматрају да се насеље овде појавило много раније.
Донедавно се до Јакутска могло стићи само авионом. Из Москве, Новосибирска и Санкт Петербурга током целе године постоје директни летови. Они су прилично практични (лет из Москве траје шест сати), али су, нажалост, прилично скупи. Од августа 2019. године постоји могућност да се у Јакутск стигне возом, али то путовање неће трајати шест сати, већ шест дана!
Стари град
Јакутск је компактан град и његов центар можете обићи за два или три сата. Главна улица, Проспект Лењина, повезује три трга: Дружбе, Лењина и Орџоникидзеа.
У близини Лењиновог трга налази се историјски и архитектонски комплекс Старог града, који садржи примерке дрвене архитектуре типичне за Јакутск 17-18 века. Упркос свом имену, све зграде у Старом граду су новоградње. Ако вас занимају историја града и етнографија, саветујемо вам да посетите Јакутски државни музеј историје и културе народа Севера који је име добио по Јемељану Јарославском и који се налази недалеко од Старог града.
У срцу Старог града налази се и тржни центар Кружало, у којем ћете пронаћи најбоље брендове јакутског накита који нуде широки избор украса од злата, сребра и дијаманата, наравно.
Ризница Републике Сахе (Јакутије)
На путу према Старом граду, у згради Комитета за племените метале и драго камење Републике Сахе, наћи ћете нешто што подсећа на Дијамантски фонд у Кремљу. То је Ризница Републике Сахе. Музеј поседује најбоље украсе јакутских драгуљара, као и грумене злата и дијаманте пронађене у Јакутији.
Царство пермафроста
Други музеј који обавезно треба да посетите је Царство пермафроста, у којем зима влада целе године. Он се налази у старом рударском тунелу у подножју брда Чочур Муран, једног од највиших у околини Јакутска. Пре него што је постао музеј, тунел је служио као велико природно складиште за месо, рибу и другу храну.
Овде постоји чак и мали палеонтолошки музеј у којем можете видети најпознатије проналаске мамута, посебно главу јукагирског мамута, откривену у јакутском Уст Јанском рејону.
Етнографска имања
Валентина Атласова
Валериј Шарифулин/TASSНедалеко од Царства пермафроста налазе се два етнографска комплекса: Чочур Муран и имање Атласов. Оба имају ресторане у којима можете пробати јакутску кухињу.
Чочур Муран ће бити занимљив онима који воле лов, путовања и природу.
Ако вас занимају традиционални јакутски начин живота и обичаји - посетите имање Атласов.
Ленски стубови
У непрегледним пространствима Јакутије над бесконачном реком Леном издижу се Ленски стубови: величанствено чудо природе, стене од црвеног пешчара, местимично обрасле шумом, које се огледају на глаткој површини велике реке. Посетиоци се могу попети на неке литице са слојевима светлуцавог кварцита и уживати у погледу са најмлађег руског резервата природе на списку УНЕСКО-а.
Из Јакутска до Ленских стубова возе моторни чамци. Управо овај део пута туристи најчешће памте, јер су лепоте северних далекоисточних предела очаравајуће.
Већина ових стена није приступачна за посетиоце, али у резервату постоји неколико видиковаца на висини од око 100 метара, са којих свако може да ужива у посматрању околних предела и велике сибирске реке.
Ледник Булуус
Зар по великим врућинама многи не пожеле да се испруже по леду? У Јакутији постоји право место за то: ледник Булуус 100 километара од Јакутска, престонице републике.
Булуус у преводу са јакутског значи „ледник“. Ово је веома посебно место, јер ту се налази извор подземних вода на којем се формира слојевита ледена маса слатке воде. Булуус се зато не топи чак ни лети.
Лети на овом месту човек може да ужива у бајковитом пејзажу. Замислите само: +30°C (у Јакутији лето је обично топло, мада кратко), зелена трава, густа борова шума и бели ледник.
Када је време топло, горњи слојеви Булууса се топе и тада се по читавом леднику образују изувијани тунели.
Празник летњег сунца
Најдужи летњи дани у Републици Саха (Јакутија) време су за прославу празника Исиах у долини Тујмада. Житељи овог краја Русије ове дане не само што посвећују слављењу Сунца кроз забаву, пиће, јахање, рвање и плес, већ је то такође прилика да се сретну са својим рођацима и пријатељима из различитих крајева региона.
Већина нас само једном (или двапут) годишње слави Нову годину, али народ из Јакутије поштује древну традицију у складу са којом обележава још један почетак године. Ова традиција води порекло од култа обожавања Сунца и божанства плодности.
Галина Мoлозевска / Russia beyond
- Извор
- фото: © Валериј Шарифулин/TASS / Russia beyond/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »