Десет чаробних руских пејзажа
1. Исак Левитан: Над вечним миром, 1894.

Третјаковска галереја
Левитан слови за мајстора пејзажа, а ово платно за врх његовог стваралаштва. На слици је присутно типично левитановско меланхолично расположење, стрма обала Волге и невероватно осећање вечности и простора.
2. Алексеј Саврасов. Гачци су долетели, 1871

Третјаковска галереја
Често се чује да је Саврасов сликар једне слике. Па чак и да је тако, та слика је једна од најбољих. И мада је на овом платну у првом плану снег, тек зарудело небо, птице селице и бара у којој се отопио снег, наговештај су пролећа.
3. Иван Шишкин: Јутро у боровој шуми, 1889

Третјаковска галереја
Са овом сликом упознато је свако руско дете, јер се налази на омоту бомбона “Мишка косолапый”. Успут, медведе није сликао Шишкин, већ Константин Савицки, али је колекционар Третјаков одлучио да уклонио са плочице име другог аутора.
4. Василиј Поленов: Ока. Вече, 1903.

Музеј у Харкову
Као и у случају Левитана тешко је издвојити само један уметников пејзаж. Левитан је много путовао и враћао се са мноштвом скица насталих по Европи и Блиском истоку. Међутим, највише је волео пејзаже на реци Оки, где је имао кућу (данас је то музеј-имање Поленово).
5. Валентин Серов. Језеро у Абрамцеву. 1886

Третјаковска галереја
Имање мецене Саве Мамонтова у Абрамцову било је уточиште многих великих руских уметника, Иље Репина, Виктора Васнецова, Василија Поленова, Константина Коровина.... Тамо је и Серов насликао своју чувену Девојчицу с бресквама (позирала му је власникова ћерка), а у паузама између захтевнијих радова, радио је колоритне локалне пејзаже.
6. Архип Куинџи. Брезов шумарак, 1879

Третјаковска галереја
Остаће упамћена и као једина слика изложена на читавој поставци. Обратите пажњу на оно по чему је Куинџи препознатљив, невероватну игру светлости.
7. Константин Коровин. Зима, 1894

Третјаковска галереја
Коровин је волео зиму. Слика је део изузетно успешног зимског циклуса, а Третјаковка ју је одмах купила. Слика се може узети као илустрација симболичне Пушкинове песме Зимско јутро.
8. Константин Јуун. У провинцији. Град Торжок. Тверска губернија. 1914

Третјаковска галереја
Ученик Серова Јуун насликао је мноштво пејзажа Москве и околних градова. Торжок се, иначе, сматра једним од најлепших градова Русије, мада је странцима нажалост врло мало познат.
9. Николај Рерих. Карелијски пејзаж (Ладошко језеро), 1918

Приватна колекција
Рерих који је, свакако, најпознатији по својим фантастичним хималајским пејзажима, често је сликао и мајчицу Русију. Рецимо северно језеро Ладога у за аутора карактеристичном «источном» стилу.
10. Подне. Кузма Петров Водкин, 1917

Руски државни музеј
Револуција се у Русији своје корене није пустила само у друштвеној структури, већ и у уметности. И док су бољшевици свргли стару власт, авангардни уметници укинули су класичне сликарске каноне.
Russia beyond
- Извор
- Третјаковска галерија, Фото: Russia beyond/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- сликарство
- уметност
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Амерички председник захтева од Пекинга да повуче одмаздне царине од 34% на амерички увоз
Блок је спреман да склопи споразум „нула за нула царине“ за индустријску робу, изјавила је председница Европске комисије.
Летонија планира да одобри лажна археолошка истраживања како би уклонила споменике совјетским војницима, саопштила је руска обавештајна служба
Упркос снегу и леденој киши, стигли су јуче у Казањ, а увече их је у том граду посетио и прослављени одбојкашки тренер, некадашњи селектор женске одбојкашке репрезентације, Зоран
Упркос снегу и леденој киши, стигли су јуче у Казањ, а увече их је у том граду посетио и прослављени одбојкашки тренер, некадашњи селектор женске одбојкашке репрезентације, Зоран Терзић. &bdqu...
Остале новости из рубрике »