РТ: „Прича о захвалности“: Београдска операција
Поводом 75. годишњице ослобађања Београда од нацистичких освајача, Министарство одбране Робјавило је раније класификована документа из фондова Централног архива Министарства. Ради се о фотокопијама војних часописа, политичким извештајима, новинарским публикацијама и одликовањима најугледнијих бораца током Београдске операције.
Рат и окупација
Након Првог светског рата, Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца формирана је од малих балканских земаља и делова територије Аустро-Угарске, која је 1929. преименована у Југославију. У спољној политици, званични Београд је у почетку био оријентисан ка Паризу и Лондону, а после избијања Другог светског рата покушао је да одржи неутралност.
Међутим, у пролеће 1941. године руководство нацистичке Немачке приморало је премијера Југославије Драгишу Цветковића да се придружи Тројном пакту. Огорчени становници свргнули су Рајху лојалну владу. Међутим, Хитлер је то искористио као формални изговор за инвазију на Југославију, која је почела 6. априла. Недељу дана касније СС јединице су заузеле Београд.
Према историчару, Србија је изгубила низ пограничних територија.
У Хрватској су нацисти регрутовали више од 100 хиљада добровољаца у Вермахт и СС, као и неколико десетина хиљада војника по налогу немачке полиције. Нацисти су заједно са хрватским националистима започели масакре над Србима, Јеврејима и другим локалним становницима који су заступали опозиционе ставове. Научници процењују укупан број жртава нацизма у Југославији на око 1,7 милиона. Само у концентрационом логору Јасеновац у Хрватској, према неким извештајима, убијено је до 700 хиљада људи.
Под војном контролом Србије, нацисти су створили читав систем концентрационих логора. На некадашњем полигону у селу Јајинци код Београда, нацисти су извршили масовна погубљења србских и јеврејских цивила. Овде је убијено око 80 хиљада људи.
„ Од октобра до новембра 1941. године, сви Јевреји који су се тада нашли, ухапшени су у Београду и другим градовима Србије. У лето 1942. године већина њих је убијена“, рекао је Емељаненко.
Министарство одбране Руске Федерације објавило је сведочење примљено 1944. године од ратног заробљеника 392. немачке пешадијске дивизије Карла Вајмана који је извештавао о злостављању Срба од стране нациста у концентрационом логору у србском граду Рума.
„На великом отвореном простору, у блату је било више од 40 хиљада људи. На средини трга налазио се торањ са звучником, кроз који су имена целог дана објављивана. То су били пописи Срба који су требали бити стрељани наредног дана (од 800 до 1000 људи дневно). Поред свакодневних погубљења, полиција специјалних снага ноћу се забављала на тај начин што је пуцала на логораше кроз бодљикаву жицу. Много је Срба погинуло, а често их је смрт задесила у сну“, наводи се у документу.
Поред тога, како је рекао Емељаненко, нацисти су практиковали хватање и убијање талаца као одговор на акције партизана и саботера.
„Јасна оцена ових догађаја у Србији се још увек не може“, пимећује Зотова.
Београдска операција
Према његовим речима, 28. септембра, јединице 3. Украјинског фронта, према договору са председником Комитета за народно ослобођење, маршалом Титом, ушле су на територију Југославије, започињући Београдску операцију. Заједно са совјетским трупама, деловале су не само јединице Народноослободилачке војске Југославије, већ и бугарске формације.
На улицама града изграђени су бункери, а свака кућа је имала добро утврђену одбрамбену структуру. Југословенску престоницу бранио је гарнизон, у коме је било преко 20 хиљада војника, 40 тенкова и око 170 топова и минобацача. Тешке борбе на улицама града описане су у војном часопису 3. Украјинског фронта и у телеграфском извештају.
„Борбе за град биле су веома жестоке. Борбе су се прошириле на сваку улицу, кућу, спрат“, наводи се у документу.
Ову слику догађаја допуњују материјали часописа „Борбене епизоде артиљерије 57. армије“.
„Непријатељ је унапред створио снажну, дугорочну одбрану у граду. На трговима и раскрсницама улица изграђени су армирано-бетонски бункери, а цигле су биле постављене у зградама“, наводи сеј у тексту.
Београђани су украсили совјетски тенк цвећем и на њему написали: "Живио маршал Стаљин, живио маршал Тито!"
У описима подвига војника Црвене армије наводе се и одликовања које је објавило Министарство одбране. Тако је поручник медицинске службе 42. Одвојене борбено-тенковске артиљеријске бригаде РГК Николај Кравцов, који је био у саставу јуришне групе за заузимање београдске поште и телефонске централе, у критичном тренутку битке појурио на бункер, жртвујући свој живот поразом непријатеља. За херојство му је постхумно додељено звање Хероја Совјетског Савеза.
16. октобра, током борбе на прилазима Београду, помоћник команданта 3. Пушкомитраљеског батаљона 309. гардијског пука 109. дивизије, виши наредник Иван Адаменко, видевши да два непријатељска митраљеза нису дозволила да чета нападне, пузао је према бункеру те убацио гранату у њих, а затим је пред други стао како би својим телом заградио његов отвор. Постхумно је награђен Златном звездом хероја Совјетског Савеза.
У борбама за ослобађање Београда погинуло је више од 2900 војника Народноослободилачке војске Југославије и око хиљаду војника Црвене армије. 20. октобра 1944. главни град Југославије је потпуно ослобођен.
„Данас, 20. октобра, у 22 часа, главни град наше домовине, Москва, у име Домовине поздравља одважне трупе 3. Украјинског фронта и Народноослободилачке војске Југославије, који су ослободили Београд, главни град Југославије, са 24 артиљеријске салве из 324 топа“, наводи се у саопштењу Наредбе Врховног команданта бр. 201 од 20. октобра 1944. године.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Грађани Београда и совјетски војници, фото: © Wikimedia Commons / Министерство обороны РФ/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »