BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сетити се свих

Сетити се свих
30.10.2010. год.

Уочи Дана сећања на жртве политичких репресија, који се обележава у Русији и другим републикама бившег СССР 30. октобра, у Москви се одвија акција Повратак имена. Њен организатор – Међународно удружење Меморијал, жели да се сети свих који су пострадали од репресија у време стаљинистичког терора.
 

О временима великог терора може се говорити дуго, сећајући се цифара и чињеница. Крајем 30-их година прошлог века политичке репресије у СССР су имале масовни карактер. Из зграде Народног комитета унутрашњих послова на Лубјанском тргу, по злу чувене Лубјанке, на десетине хиљада совјетских грађана послато је у северне логоре или на стрељање. Само у Москви 1937-38. било је стрељано 30 хиљада људи.
 

Већ скоро двадесет година уочи Дана сећања на жртве политичких репресија на Лубјанском тргу одвија се акција Повратак имена. Њени учесници окупљају се око споменика свим жртвама стаљинистичког система, огромног гранитног камена, довезеног у Москву са Соловјецких острва, где се налазио један од логора са најстрожим режимом. Имена и презимена стрељаних читају се наглас. После сваког имена чита се старост, професија погинулог и датум стрељања. То је обраћање народној савести, сећање на оне грешке које су извршили наши надавни преци, каже познати правобранилац, бивши политички затвореник совјетске епохе, добиник награде Андреја Сахарова и многих других међународних награда, представник удружења Меморијал Сергеј Коваљов.
 

Стаљин је на самом делу селекционирао совјетски народ. Он је правио онај народ који му је потребан, методама страха, и то се може видети по новнинама из тог доба. Наруџбина селекције била је јасно изражена, а селекционе платформе били су логори, школе, комсомол.
 

Врло је важно да људи знају истину о прошлости, зато што од ње зависи и садашњост и будућност, сматра руски правобранилац. Осим акције Повратак имена, удружење Меморијал одржава тог дана неколико екскурзија, везаних за историју политичких репресија. Најпознатије адресе су Ивановнски женски манастир, који је после револуције био претворен у концентрациони логор, и чувени Дом на кеју, где су 30-их година живели чланови совјетске владе, угледни бољшевици, писци и новинари. Многи становници овог дома су били репресирани са читавом породицом.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА