BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Интервју - Студенка Ковачевић, народна посланица

Интервју - Студенка Ковачевић, народна посланица
05.10.2019. год.
Интервју са Студенком Ковачевић, народном посланицом Српске напредне странке.
Шта бисте издвојили из Вашег досадашњег рада у Скупштини Србије?
 
Најважнија активност коју сам као Народни посланик спровела у дело, дефинитивно је усвајање мог предлога Закона о изменама и допунама Закона о територијалној организацији Републике Србије. Том изменом је, дотадашња општина Бор, добила статус Града. И веома сам захвална колегама из Српске напредне странке на подршци при усвајању предлога да мој Бор постане Град.
 
Колико посланици раде у Парламенту, а колико на одборима, и у сусретима са грађанима?
 
Посланици који поштују градјане који су их бирали, ангажовани су максимално, ту мислим на нас које редовно видјате у скупштинским ТВ преносима или на сајту Народне Скупштине када су у питању скупштински одбори. Они који под појмом бојкот редовно свраћају у ходник Парламента како би остварили право на путне трошкове, и не раде ништа, заправо се ругају бирачима који су им указали поверење. Схватили су да им је рејтинг катастрофалан, па покушавају да улогом "жртве" скрену пажњу на себе. Срећом, то код градјана Србије не пролази. Члан сам и Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику који је веома активан. У контакту са градјанима, помажемо најпре усмеравањем на законске регулативе које им помажу у остваривању права, а искрено, помажу и они нама својим сугестијама и предлозима.
 
Колико је Србија близу - или далеко - Европској унији у овом тренутку?
 
Србија је на Европском путу, и земље Европске Уније су наши партнери. Када је у питању спољнотрговинска размена Србије, земље чланице Европске уније чине 63,7% укупне размене. Медјутим, када је о приступању Србије у чланство ЕУ реч, услов да признамо такозвану Републику Косово није постојао на почетку. Може се закључити да ни лицитирање датумима приступања у чланство од стране Уније не одражава озбиљност каква би приличила таквој организацији. Медјутим, Србија је радила на сопственом развоју, економском опоравку, јачању свог угледа у свету и постала земља која је финансијски стабилна. Настављамо да градимо путеве, болнице, школе и улаземо у животни стандард наших градјана, јер нам је циљ да живимо све боље. То је унутрашњи интерес Србије.

Да ли је, по Вама, могућ консензус између власти и опозиције око кључних националних интересује?
 
Пре свега, да бисте имали консензус око кључних националних интереса, требало би да неко са ким преговарате има став о националним интересима, да га представи на изборима, па да видимо у коликом проценту ће то градјани подржати. Тај део опозиције, јер то није цела опозиција, нема никакав план, и нема шта да понуди градјанима, зато и не смеју на изборе, немају политику. Имају само жељу за личним богаћењем. Већина захтева које постављају немају никакво утемељење. Највише их интересује финансирање странака, а као што сте приметили, од оне једне странке, настало их је можда 15, немогуће је више избројати. То говори доста. У медјусобном су проблему, и стално имају превирања, да не говоримо о неозбиљности коју редовно демонстрирају. Па ипак, спремни смо да саслушамо све сугестије, свима нам је у интересу да имамо најбоље стандарде за све. Али воља градјана једина одлучује о резултатима избора.
 
Које су, по Вама, најбитније спроведене реформе Владе Србије?
 
Дефинитивно фискална консолидација. Ових дана је у процедури ребаланс буџета, који се ради због суфицита. Вишак новца у државној каси, уз континуирано инвестирање у све сегменте друштва је нешто што је Србија дуго чекала. Трошењем овог вишка новца у корист градјана Србије ни на који начин не нарушавамо фискалну стабилност. Као одговорни људи водимо рачуна да свака фискална релаксација буде искоришћена за инвестициону потрошњу, али и за повећање плата и пензија. Ви знате да смо ми реформе спровели у партнерском односу са нашим народом, и њихов лични буџет мора осетити резултате. Настављамо са улагањем у војску и полицију, јер војна неутралност има своју цену. Расте нам извоз, највећи раст бележи ИТ сектор, чак 30%, а то су млади Србије који су остали овде. Смањена је незапосленост, сада износи свега 10%, а највише резултата се постигло у запошљавању две најосетљивије категорије, а то су млади и жене. Србија је прва у Европи по привлачењу страних директних инвестиција. Привреда бележи раст, а многе мере које смо предузели тек ће дати резултате. Старе кредите које су нам неодговорни оставили, конвертовали смо, каматну стопу од 7,25 заменили смо стопом од 1,61%, то је историјски минимум по коме се Србија задужује. Наша земља је створила врло атрактиван привредни амбијент а припремљени су и подстицаји за иновативне делатности које ће бити још један замајац развоју. Само развој доноси приходе, а приходи квалитетнији животни стандард.
 
Како посланици могу директно да помогну грађанима?
 
Посланици својим деловањем и у оквиру својих активности градјане упознају са прописима који се доносе, новим одредбама које утичу на решавање њихових проблема и усмеравају их ка могућностима које им држава пружа кроз нове законске оквире. Врло је важно да градјани буду информисани о свим подстицајима, олакшицама, правима и кретањима развоја земље. Већ сам поменула да су нама сугестије и предлози градјана драгоцене смернице. Са што већим бројем људи разговарате, бољу слику имате о потребама овог друштва.
 
Иван Трајковић
 

 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА