BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ДФ тражи скраћење химне, србски језик, заступљеност Срба и тробојку из 1905.

22.09.2019. год.

 Предлог допуна Устава Црне Горе, у дијелу идентитетских питања, који би посланички клуб Демократског фронта требало да преда Уставном одбору у наредних 15 дана готово је идентичан предлогу Нове српске демократије и Социјалистичке народне партије из 2011. године, којим је затражена промјена одредаба које дефинишу службени језик, заставу и химну, пише Побједа.

 
Уставне измјене су услов да би Демократски фронт учествовао и гласао за најављене изборне реформе.
 
У предлогу из 2011. године, који ће суштински бити и иновирани приједлог ДФ-а, тражи се да се србски језик, уз црногорски, нормира као други службени језик, да се поред постојеће државне заставе уведе и тзв. народна застава-тробојка из 1905. године, као и да се химна скрати за строфе које је написао Секула Дрљевић.
 
“Предлаже се да се Устав допуни новим чланом 13 а, којим би било прописано да уколико неки од језика у службеној употреби буде језик којим говори највећи број грађана на попису, да тај језик постаје други службени језик”, наводи се у предлогу ДФ-а.
 
Уставна процедура за идентитетске промјене које ДФ тражи је компликована имајући у виду да подразумијева двотрећинску већину у парламенту као и потврду на референдуму.
 
Уставом Црне Горе је прописано да је службени језик у Црној Гори црногорски језик, а да су ћирилично и латинично писмо равноправни.
 
У службеној употреби су и србски, босански, албански и хрватски језик, наводи се у члану 13. Устава Црне Горе за који је 2008. године.
 
У члану 4. наводи се да је застава Црне Горе црвене боје са грбом на средини и златним обрубом. И да је химна Црне Горе “Ој свијетла мајска зоро”.
 
Демократском фронту не иде у прилог чињеница да је, по тумачењу већине правних експерата, за промјену члана 4. и члана 13. осим двотрећинске већине у парламенту потребна и тропетинска потврда свих уписаних бирача, фактички потребно је да гласа 360 хиљада бирача, а такође им се „замјера“ што је за постојећи Устав гласао и један од конституената ДФ-а Покрет за промјене.
 
У ДФ-у наводе да је у питању допуна, а не промјена Устава, за чије усвајање није потребна потврда на референдуму као и да се измјене химне и дефинисање народне заставе могу ријешити и измјенама Закона о државним симболима.
 
ДФ ће, према тврдњама извора из тог савеза, тражити и корекцију Закона о слободи вјероисповијести којим је предвиђено регулисање имовине вјерских заједница, па и Српске православне цркве у Црној Гори.
 
“Наше тумачење је да се тим законом покушава одузети имовина СПЦ у Црној Гори и то у управним поступцима који ће трајати не дуже од 15 минута рекао је извор. Најављена иницијатива ДФ-а ће бити усмјерена и на област правосуђа, али и на гарантовање пропорционалне заступљености Срба у државним институцијама. Посебно у дијелу враћања надлежности Скупштини која би бирала предсједника Врховног суда, све судије, али и специјалног државног тужиоца којег би предложио ВДТ”, пренијела је Побједа.


  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА