„Не заборавите да смо имали управо такву америчку `непоколебљиву подршку суверенитету и територијалном интегритету Украјине током присилног свргавања власти у Кијеву“
Руски политичари коментарисали су саопштење америчке амбасаде у Украјини о непризнавању избора на Криму.
Избори за кримски парламент и локална већа одржани су дан раније, а амбасада САД-а одбила је да призна резултате избора, те изразила подршку "суверенитету и територијалном интегритету Украјине".
Сенатор са Крима Сергеј Цеков рекао је да такве изјаве америчких дипломата не утичу на ситуацију на полуострву.
"Да будем искрен, искрено нам није стало до њиховог признања. Не очекујемо ништа од оваквих саопштења. За нас је најважније да су Кримљани и Русија у целини препознали ове изборе", рекао је Цеков за РТ.
Нагласио је да такав став показује да су амерички политичари "заробљени у клишеима који су разрађени за Крим".
Посланик Државне думе Наталија Поклонска је саопштење амбасаде САД назвала очекиваним.
„Не заборавите да смо имали управо такву америчку `непоколебљиву подршку суверенитету и територијалном интегритету` Украјине током присилног свргавања власти у Кијеву 2013-2014. године, а на Криму смо одржали референдум да бисмо заштитили наша права и слободе доношењем одлуке о самоопределењу“, рекла је Поклонска за РИА Новости.
Истовремено, према њеним речима, кијевске власти немају друге могућности осим да "надувају образе и разговарају о суверенитету и интегритету".
"САД немају право да одређују како и где можемо одржати изборе који су одржани у складу са руским законом и међународним стандардима. Време је да америчке власти схвате да је Крим руски и да је постао такав вољом народа", рекао је он за РИА Новости.
Хемпел је такође позвао Вашингтон да се "не улази у правне процене" у унутрашњој политици суверених држава.
"Са истим успехом можда неће прризнати излазак сунца. Ко је рекао да неко треба да призна кримске изборе? Избори на Криму не требају никакво признање. Ми не дајемо саопштења о изборима, који се на пример, одржавају у Оклахоми. Избори су одржани у конститутивном ентитету Руске Федерације и за њих није потребно никакво признање", рекао је он.
Јофе је додао да позиција западних земаља око избора на полуострву не никакво значење.
Раније су изборе на Криму такође одбили да признају у Украјину, Грузији и Молдавији.
Крим је поново постао руска регија као резултат референдума који је одржан након државног удара у Украјини 2014. године. Више од 95 одсто становника полуострва подржало је идеју повратка у Русију. Према Владимиру Путину, питање Крима је потпуно затворено.
Читајте више на Украјина и Новорусија из минута у минут
- Извор
- фото: © РИА Новости/Александр Полегенько/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »