Русија покушава да издејствује да НАТО ограничи лоцирање својих снага
Русија покушава да издејствује од НАТО забрану за лоцирање битних борбених снага на територијама нових земаља-учесница алијансе и већ је предала Бриселу нацрт одговарајућег споразума. Ово преносе руска средства за масовно информисање.
По постојећим подацима, нацрт документа под називом „Споразум о основама међусобних односа између Русије и НАТО“, министар иностраних послова Сергеј Лавров је предао генералном секретару алијансе Андерсу Фог Расмусену, још у децембру прошле године, али по међусобном договору стране нису оглашавале ову чињеницу. Међутим, преговори о потписивању споразума се од тада нису прекидали. У руском нацрту споразума наведени су максимални нивои наоружања. Руска страна сматра да ће то повећати предвидљивост борбене делатности НАТО. У алијанси алудирају на то да преговори у вези с овим нису безнадежни и не искључују да ће се тема разматрати на самиту Русија-НАТО у Лисабону, или чак и раније – за време посете Генералног секретара алијансе Москви, отприлике 5. децембра. Замолили смо директора Центра за друштвено-политичка истраживања, Владимира Јевсејева, да појасни ситуацију:
Ако се говори о томе шта може да се подразумева под речју „битне снаге“ НАТО, очигледно је да се ради о новим војним базама. Очигледно, Русија не би желела да се у још неким државама у Централној и Источној Европи појаве нове базе НАТО. Не само то, Русија ће, наравно, бити потив појаве америчких војних база на пример, у Грузији, или рецимо, у перспективи у Азербејџану. Ако се говори о бројчаном односу, овде се може извршити поређење с оним релативно малим базама које САД имају у Бугарској и Румунији. Односно, очигледно, може бити говора отприлике о бригади, чија бројност износи око две и по – три хиљаде војних лица. Јасно је зашто се Русија залаже против тога. Зато што свако лоцирање допунског обима наоружања у релативној близини руских граница приморава Русију на предузимање мера за њихово одбијање. С ове тачке гледишта идеје Русије су прилично јасне. Не мислим да ће у земљама НАТО изазвати јаку одбојност, Зато што вероватно нема говора о томе да се у условима економске кризе, која траје отварају неке нове војне базе.
Тим пре што се НАТО нада повећању нивоа сарадње с Русијом у стварању система противракетне одбране у Европи и Авганистану. Ове теме ће највероватније бити разматране на самиту Русија-Нато, који ће се одржати у оквиру сусрета лидера држава алијансе у Лисабону. Једна од кључних тема Лисабонског самита биће разматрање нове стратешке концепције НАТО. Она ће одредити принципе развоја алијансе за следећих десет година, поставиће њене основне задатке, означиће главне претње по безбедност земаља НАТО и принципе за њихово отклањање. А природно, Русија би желела да њени интереси буду узети у обзир приликом израде овог документа.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- НАТО
- геополитика
- односи
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
РТ Балкан је доступан на каналу 655 на ИРИС ТВ и Супернова, платформама које припадају Телекому Србија
Руске трупе и украјинске формације нису изводиле масовне нападе током претходног дана, ограничавајући се на појединачна гранатирања. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге воде бор
Суд у Москви осудио је америчког држављанина Јуџина Спектора на 15 година затвора и значајну новчану казну због шпијунаже.
Вашингтон је раније наводно предложио одлагање чланства Кијева у алијанси, изјавио је руски председник
Остале новости из рубрике »