РТ: Зашто САД не могу да престану да користе „токсичне“ руске ракетне моторе РД-180?
САД су недавно добиле још једну пошиљку мотора РД-180, чак и кад политичари у Вашингтону и даље захтевају прекид сарадње са Москвом. Зашто њихови напори до сада нису уродили плодом?
Званично, Вашингтон је неуморан у настојању да "спаси" своје европске савезнике од руских фосилних горива дајући им америчке "молекуле слободе". Ипак, када је у питању слање ствари у космос, а саме САД настављају да зависе од Великог. Лоше руске.

Ризици и користи
Још крајем осамдесетих, док су амерички научници сматрали да је мотор са сагоревањем богат кисеоником исувише компликован и непоуздан, Совјети су на крају створили оперативни модел.

„Не можете се само копирати мотор, или ракетни, или један авион, чак и ако га имате у поседу. Да би се створило нешто слично [РД-180], потребно је најмање 10 година и милијарду долара."
"Атлас 5 је и даље веома популаран и на цивилном и на комерцијалном тржишту", изјавила је за РТ Џесика РИ, директор за спољне комуникације у "УЛА". Она је додала да је "Атлас 5" прошао више од 70 мисија са 100 посто успеха.
Тражење излаза
У 2014. години антируски јастребови у Вашингтону су инсистирали да се мотори РД-180 забране због лошег односа са Москвом око сукоба у Украјини. Међутим, забрана је била краткотрајна, с обзиром да је "УЛА" успешно аргументовала да би таква забрана значила обуставу америчких космичких лансирања док се не пронађе изводива домаћа алтернатива.
The updates on Raptor this week reminded me of that other massive methane-fueled rocket engine, BE-4. The footage Blue Origin released last year is incredible: pic.twitter.com/uT8MtBj80r
— Michael Sheetz (@thesheetztweetz) February 8, 2019
Мотор БЕ-4 компаније "Блу Орицин" такође је мотор са погоном на сагоревање који је богат кисеоником, док Маск жели да додатно повећа своју ефикасност додајући неке измене постојећим технологијама и користећи метан уместо керозина као гориво. У фебруару се Маск похвалио да су притисци постигнути у комори за сагоревање његовог мотора били виши од притиска него у руском РД-180, што значи да би потенцијално могао бити ефикаснији.
Raptor reached 268.9 bar today, exceeding prior record held by the awesome Russian RD-180. Great work by @SpaceX engine/test team! pic.twitter.com/yPrvO0JhyY
— Elon Musk (@elonmusk) February 11, 2019
До сада, уговори које је Русија потписала са америчком страном укључују продају РД-180 до 2020. године. Да ли ће Маск и компанија успешно испунити рок до 2022. године који је поставио Конгрес САД, и даље је отворено питање.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- фото: © РИА Новости / Сергей Гунеев/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- САД
- космос
- технологија
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba Darje Mazurine, slikarke iz Rusije koja živi u Beogradu
Посета Стива Виткофа Русији има за циљ да унапреди мировни план САД који се суочава са противљењем Украјине и њених западних савезника
Kompanija Open Ai je najpoznatija po svom modelu veštačke inteligencije Chat GPT. Ali, poput drugih džinova iz Silikonske doline, i Open Ai želi da proširi svoj uticaj.
Буђ није само естетски проблем у дому – она може бити озбиљна претња за здравље, али и знак дубљих проблема са влагом и вентилацијом. Иако често пролази неопажено у...
У царинском рату нема победника, поручио је кинески председник
Тежња ка нападима на ванмејнстрим политичаре у оквиру ЕУ постаје све очигледнија, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков
Остале новости из рубрике »