Олимпијаду могу да оставе без ватромета
Церемонија отварања олимпијаде може да буде лишена једног од најупечатљивијих призора – ватромета. Према захтеву представника Шри-Ланке, извршни комитет МОК-а намерава да размотри питање укидања приотехничке пратње ове свечаности. Циљ иницијативе је брига за екологију.
Разнобојни пламен за време олимпијске цремоније не само да радује очи, већ и битно трује околну средину. У првом реду то је због значајног изабцивања угљен-диоксида у атмосферу. Забринути еколози предложили су да се овде прати спортски принцип „у здравом телу здрав дух“ и да се забрани коришћење пиротехнике на Олимпијадама.
Многи спортисти се плаше да ће се таква одлука одразити на посету званичних церемонија од стране публике. Љубитељи спорта иду на такмичења, а отварање Олимпијаде је празник који привлачи својом лепотом, продвукла је у интервјуу за Глас Русиеј олимпијска шампионка у бијатлону, мајстор спорта Русије Светлана Ишмуратова.
По правилу, отварање Олимпијаде одвија се увече, и ватромет врло лепо изгледа. Штета ако ту лепоту склоне. Уз то, Олимпијаде, и летње и зимске, одвијају се једном у две гдоине. Ако се израчуна коликко штетног загађења сваке године изврше предузећа, штета од Олимпијаде може се поднети.
Заиста, ако се погледа укупан обим дневног загађивања атмосфере, олимпијски допринос ће се испоставити сасвим незначајним. Али не ради се о количини, већ о самој намери, указао је у интервјуу за Глас Русије руководилац програма за еколошку политику Фонда Дивље природе Алексеј Књижников.
Наравно, у контексту индустријских загађења оваква забрана са тачке гледишта смањења штетних испарења делује неозбиљно. Али може се схватити да су међународне организације као што је МОК законодавци нових стандарда, тенденција у развоју међународне заједнице. Зато подржавамо саму идеју, када међународна организација покушава да уведе нови прилаз, ближи екологији.
Између осталог, љубитељи спорта не треба да се нервирају. Чак ако се ватромет забрани, земље домаћини могу да смисле такву церемонију отварања Олимпијаде да ће она и без уобичајене пиротехнике задивити, прокемтарисала је у интервјуу за Глас Русије представник прес-службе Олимпијског комитета Русије Марија Кисељова.
Мислим да се може наћи некакав компромис. На пример, да се искористи ватромет који не загађује животну средину ли да се одабаре нека алтернатива. У нашем савременом свету замена се сигурно може наћи.
У сваком случају, извршни комитет МОК не планира да доноси исхитрене одлуке. Па и ово питање није тако једнозначно као што је на пример била одлука да се забрани коришћење голубова у олимпијској цремонији. 1988. године неколико птица пуштених изнад стациона у Сеулу изгорело је у пламену Олимпијске ватре, што је изазвало активне протесте заштитника животиња по читавом свету. Актауални захтев није толико хитан да се одмах уносе измене у већ разрађени сценарио отварања летње Олимпијаде 2012. у Лондону.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- МОК
- олимпијада
- екологија
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »