Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Европска престоница културе добила ново уметничко дело
28.06.2019. год.
У оквиру пројекта “Заједници заједно” компаније НИС и у сарадњи са "EXIT" Фондацијом, вечерас је у Новом Саду свечано представљено уметничко дело Јоко Оно “Оне даy…”, чиме је симболично обележена стогодишњица Версајског мира и проглашен “Први светски мир”.
„Мир је моћ! Мир на Земљи, мир са Земљом“ – поручила је легендарна мултимедијална уметница и активисткиња Јоко Оно у видео поруци којом се обратила високим званицама на вечерашњем, свечаном отварању њеног уметничког рада „One day...“ на Петроварадинској тврђави у Новом Саду. Ово уметничко дело открили су чланови новосадског дечијег хора "Melodies", и то симболично на стогодишњицу од потписивања Версајског споразума 28. јуна 1919. године у Француској, чиме је званично и завршен Први светски рат. Америчка уметница, јапанског порекла, заједно са "EXIT"-ом је споменик посветила Првом светском миру, а његов изглед инспирисан је традиционалним србским бродом, такозваном „шајком“. Након што је у свету прослављена као место где се одржава "EXIT" фестивал, Петроварадинска тврђава добиће нови заштитни знак, а Нови Сад и Србија нову културно-туристичку атракцију. Када су успоставили сарадњу захваљујући заједничким контактима у светским музичким круговима, Јоко Оно и "ЕXIT" су осмислили овај пројекат који је реализован уз подршку компаније НИС, Европске престонице културе и Новог Сада, града мира, сарадње и културе.
Оснивач "ЕXIT" фестивала Душан Ковачевић, каже да је данашњи дан попут круне свих мировних иницијатива у последњих две деценије рада: "ЕXIТ је био први масовни догађај који је након ратова деведесетих окупио младе људе из бивше Југославије на једном месту. Још тада је Петроварадинска тврђава постала Тврђава мира, а мени је изузетно задовољство да је једна од најутицајнијих жена савременог доба препознала наш друштвени активизам и одлучила да заједно са нама покрене овако значајан пројекат".
Душан Ковачевић, оснивач "EXITA"-a, фото: © НИС
Петроварадинска тврђава одабрана је за место новог уметничког дела Јоко Оно, будући да је реч о највећем дефанзивном војном утврђењу у Европи, које од изградње у 18. веку, па све до данас никад није било део неке битке или ратне операције. Симболика овог утврђења као „Тврђаве мира“ је утолико већа што је управо "ЕXIТ" фестивал био прво место масовног окупљања младих из целог региона после сукоба из деведесетих година прошлог века. Песмом „Let it be“ Џона Ленона, у извођењу новосадског дечјег хора "Melodies" отворена је свечаност којој је присуствовала и председница Владе Републике Србије Ана Брнабић.
Ана Брнабић, председник Владе Србије, фото: © НИС
Брнабић је рекла да Нови Сад одликују одлични људи, фантастичне идеје и креативност. "Споменик који се данас открива, подсетник је да нам је мир данас потребан више него икад. То је једна од основних вредности и темељ на којима почива модерна Европа", изјавила је председница Владе у обраћању и додала да је Европска унија пре свега мировни пројекат. Брнабић је истакла да ће инсталација Јоко Оно дати огроман допринос промоцији Новог Сада и Србије као земље посвећене миру, отворене за стварање, уметност и толеранцију.
Скулптура "One day..." је измењена верзија модела традиционалног речног чамца коју је Јоко Оно прилагодила, беле боје, осветљена изнутра како би чамац сијао у мраку. Она представља поетски и мистериозан призор – привиђење између неба и земље. Скулптура је направљена у знак сећања на завршетак Првог светског рата, у коме су изгубљени милиони живота, углавном младића. Оно је одабрала речни чамац како би усидрила своје дело у српску реалност. Међутим, скулптура представља предмет и облик са ширим конотацијама и симболичким значењем. Она носи у себи слојевита значења која се односе на ратове који су се водили на србским рекама Дунаву и Сави, али и више од тога – говори о људима уопште, људима који су чамцем бежали од ужаса рата, укључујући и скорашње миграције избеглица преко Медитеранског мора. Овај чамац има и митолошко и универзално значење. Пловећи по мору, чамац се може посматрати као симбол путовања кроз живот, и као такав нам омогућава да и ми кренемо на тај пут, без обзира на то да ли путујемо снагом уверења, ради образовања, жудње или знатижеље.
фото: © НИС
Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић истакао је да да постоји пуно разлога зашто је за локацију споменика одабрана управо Петроварадинска тврђава као симбол отпора, опстанка, али и зачетка Новог Сада, додајући: „Суштина је да Нови Сад буде снажни полумилионски средњоевропски град. Суштина је да стварамо и пружамо нове садржаје, пре свега за будуће генерације, за клинце који долазе. Суштина је да имамо све оно што нове генерације очекују да буде овде. Суштина је да нам деца не одлазе у друге градове и државе, зато што се ми плашимо да нешто ново урадимо, да нешто ново саградимо и да понудимо нешто ново, истовремено чувајући и унапређујући оно што је наше културно-историјско наслеђе.“
Милош Вучевић, градоначелник Новог Сада, фото: © НИС
Концептуална инсталација „One day…“ легендарне Јоко Оно реализована је у оквиру програмског лука „Тврђава мира“ иза којег стоји „Нови Сад 2021 – Европска престоница културе“. Идеја ове програмске платформе је афирмисање Новог Сада као промотера регионалног помирења и стабилности, и то кроз уметност и културу, то јест кроз реализацију уметничких и културних програма који промовишу помирење или укључивање уметника из региона. „Споменик „One day…“ прва је значајна уметничка инсталација у склопу припрема Новог Сада за 2021. годину. Поред тога, већ сада, готово две године раније уз велика уметничка имена, разноврсне програме, ревитализоване и нове просторе у граду показујемо да је Нови Сад на добром путу да остане истински град културе и након 2021. године. Само током протеклог месеца имали смо изложбу „Андy Њархол“, а уз Јоко Оно на листу великана из света уметности, које ће имати прилике да види новосадска публика, додајемо и Анри де Тулуз-Лотрека, чију изложбу организујемо од 3. јула у културној станици Свилара“, изјавио је директор „Нови Сад 2021 – Европска престоница културе“ Немања Миленковић.
Иницијатива Еџит фондације „Први светски мир“ (#FirstWorldPeace) се реализује уз подршку „Нови Сад 2021 – Европска престоница културе“, Града Новог Сада и компаније НИС кроз програм „Заједници заједно“.
фото: © НИС
“Ми данас имамо срећу да живимо у време мира. Имајући у виду ту срећну околност, као друштвено одговорна компанија настојимо да створимо квалитетне услове за живот у заједници у којој послујемо. Пројекат "Први светски мир“ ЕXIТ фондације, подржали смо у сарадњи са Градом Новим Садом, у оквиру нашег програма „Заједници заједно“, који је настао са циљем побољшања квалитета живота у средини у којој послујемо. Посебно нас радује партнерство са Градом Новим Садом, у коме се налази и седиште наше компаније. Ми смо свесни своје улоге у овом друштву, а то је да плодове успешног пословања поделимо са заједницом у којој живимо и стварамо. У том смислу, НИС ће увек бити ту да подржи реализацију добрих идеја, али и да промовише праве вредности”, изјавио је Вадим Смирнов, заменик Генералног директора НИС-а.
фото: © НИС
фото: © НИС
Пред великим бројем новинара и званица из земље и света, након свечаног отварања новог симбола мира на Петроварадинској тврђави, наступио је и бенд „Тхе Бестбеат“, који је уврштен међу десет најбољих светских „Тхе Беатлес“ трибјут група и тако донео дух мировног активизма, који повезује ЕXIТ фестивал са Јоко Оно и Џоном Леноном, као најпознатијим глобалним протагонистима мировних акција.
- Извор
- Вадим Смирнов, заменик генералног директора НИС-а, фото: © НИС/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »