BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Валутни лавиринти

Валутни лавиринти
25.10.2010. год.

Министри финансија велике двадесеторице на састанку у Јужној Кореји сложили су се са тим да курсеви валута треба да се ослањају на економске показатеље, а не да буду резултат манипулација. Ипак експерти кажу да су ови преговори још једном потврдили просту истину: своја кошуља је телу ближе.
 

Документ који је усвојен после састанка садржи неколико кључних тачака. Према традицији била је донета одлука да се бори против протекционизма. Земље су још једном дошле до закључка да економију може да подстанке потражња, да треба умањити буџетски дефицит. Други позив је смањење диспропориције платежног биланса. САД су предложиле да се успостави плафон за дисбаланс спољне трговине од 4% унутрашњег бруто производа – сада у Кини обим извоза скоро за 5% премашује увоз, а убудуће ова цифра може да достигне 8%. То је чврсто везано са проблемима потцењености валута многих земаља у развоју. А то значи следећу тачку – вештачко обесцењивање валута. Министри су позвали земље да се суздрже од таквих корака. Јер само у септембру Јапан, Јужна Кореја и Тајван су се потрудили да ослабе своје националне валуте и да учине робу привлачнијом. То је природни процес, истакао је у интервјуу за Глас Русије експерт Института за међународну економију и односе РАН Дмитриј Смислов:
 

Живот је такав да он нехотице тера земље да се прилагођавају валутну полтику својим националним интересима, и у конкурентној борби они користе одређене мере. Тешко их је назвати валутним ратовима, али ове преотивречности у валутној сфери постоје и постојаће убудуће. Ту ће много зависити од укупног стања економије. У условима кризе заоштрава се тежња земаља да побољшају свој положај на рачун других.
 

Ако пажљиво прочитамо предложене мере, видећемо колико једне тачке противрече другима. Тако буџетско стимулисање запослености и потражње прети увећањем дефицита буџета. Што се тиче увођења реда у спољној трговини, како је показала недавна пракса, ништа осим трговинских баријера на путу јефтине стране робе једноставно не постоји. Између осталог, на актуалном самиту Америка није пропустила могућност да још једном затражи од Кине да ојача јуан за 20%. Ова мера ће помоћи да се избегне исти тај дисбаланс у трговини између Кине и других земаља. Пекинг је на то изјавио да је успостављање сличних норми манипулација валутом.
 

У одлукама донетим у Јужној Кореји може да се открије мина са одложеним паљењем. У коначном документу речено је да земље треба да спроводе монетарну политику која ће доприносити стабилном темпу раста економије и цена. У пракси то значи да Федерални резервни систем САД осигурава снажан прилив валуте у земље у развоју, на тржишту се формирају финансијски мехури, власти ових земаља почињу да слабе своју валуту. То још једном доказује да се за сада не може без активног мешања власти у економију, сматра Дмитриј Смислов:
 

Некакве мере деловања ЦБ на тржише курсеве ће постојати и даље. Постоји национални интерес. Ако се некако погорша економски положај, наравно власти земље су приморане да прибегавају некаквим специјалним мерама и оне се труде да то чине. Али истовремено постоје механизми међународног регулисања. Сви се куну да неће допустити ни валутне, ни трговачке ратове, да неће допустити протекционизам, да ће држати курс усаглашавања макроекономске девизне политике и то је у извесној мери заиста тако.
 

Усагласити своју политику за сада не полази за руком чак ни најближим савезницима. Немачка је тактично приметила да вишак америчких долара, које активно штампа Федерална служба за резерве није ништа друго до вештачко смањење курса валуте. Али најважније је да све ове дипломатски одмерене формулације не могу да сакрију право стање ствари. Како показују анкетирања, све више људи незадовљно је својим приходима и сматра да ће се ситуација само погрошавати.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА