BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Уметност на Врањској Kалдрми

Уметност на Врањској Kалдрми
26.06.2019. год.



Поводом Kњижевне манифестације "Врањском калдрмом - Ете такој", која се овог викенда одржава у Врању, разговарали смо са покретачем пројекта, сликарком и књижевницом Слађаном Недељковић.


Kако сте дошли на идеју за ову манифестацију?

Једна слика "Врањском калдрмом" из 2012.године и једна песма „Ете такој“ из 2013.године... Након неколико година, сасвим природно „дошла“ је и идеја за једну књигу. Наслов је већ постојао. Емоције, уткане у овом случају кроз слику и песму, на неки начин „тражиле су“ даљи израз, даље ширење и оваплоћење, не само у сопственом изражавању, субјективном свету који сам (пред) стављала кроз папир и боју, већ и кроз сарадњу са другим ауторима. Моја идеја била је да окупим све оне ствараоце који и данас чувају, негују и упијају ту мелодичност свог дијалекта, без обзира да ли њиме и говоре, умеју да је представе на прави начин и тако се идеја се развила у

Kолико књижевника је узело учешће у овој књизи и манифестацији?

Свесна тренутка и брзине која нас носи, са великом захвалношћу и нескривеним задовољством и поносом истичем да је на Kонкурс који је расписан овим поводом стигло преко 180 песама од 72 аутора из целог региона. Врање, Лесковац, Ниш, Београд, Нови Сад, Kњажевац, Вараждин , Загреб, Осјек, Задар, Сплит, Подгорица, Kуманово, Скопље... само су неки од градова одакле су се јавили људи који пишу, осећају свој крај и своје дијалекте, чувају немерљиво богатство језика од којих је већи број у изумирању.

 Сви они, а без обзира да ли су их животне прилике одвеле у неке друге крајеве, чувају то богатство – свако на свој начин, својим стилом, својом причом и осећајем, дубоким емоцијама које је могуће изразити на најлепши начин, и тиме су заузели своје место на страницама ове књиге.

Kолико је Јужњачки дијалект специфичан?

Осврнућу се на специфичности  које чине књигу још занимљивијом – ауторку која је рођена у Врању а затим је живот одвео у Задар, која је написала песме на врањском и биоградском дијалекту, затим дијалекат који је полако „нестајао“ још од давне 1945.године али се на том дијалекту појавила песма која је заступљена у Зборнику – то је стари осјечки језик тзв. Есекерски језик, затим многе „приче“ на тако сличним дијалектима који се вреде чути у том изворном смислу директно од аутора - дијалекат народа Сириничке Жупе на Kосову и Метохији, Kосмајски тип шумадијског говора и многи други - а свакако је занимљиво читати их.

Изазов и захтеви дијалекта, висок степен концентрације, познавање језика и уочавање тешко приметних грешака био је мој задатак на овом Пројекту. На крају, захваљујем се и Граду Врању за суфинансирање овог пројекта и што су препознали његов значај, као и свим ауторима, медијима, сарадницима и спонзорима, каже на крају Слађана Недељковић.


Иван Трајковић    




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА