BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Нуклеарни рат се може добити? Нови документ Пентагона показује да америчка војска тако мисли

РТ: Нуклеарни рат се може добити? Нови документ Пентагона показује да америчка војска тако мисли
22.06.2019. год.


Документ Пентагона у којем се описује доктрина САД-а о нуклеарним операцијама је био јавно доступан око седмицу дана, а затим је постао само за "службено кориштење". Оно што је унутра је застрашујући подсетник да Вашингтон види нуклеарни рат као такав који се може добити.

“Нуклеарне операције”, или Заједничка публикација 3-72, датира од 11. јуна и од тада је "службена", али не пре него што су је преузели Стивен Афтергуд, активиста Федерације америчких научника (ФАС). Тренутно је доступан на вебсајту ФАС-а као PDF.


Публикација “пружа темељне принципе и смернице за планирање, извршење и процену нуклеарних операција". Остатак је у истом тону, чак и када се говори о практичном разматрању потенцијалног оружја краја света.

„Такво размишљање само по себи може бити опасно. То може да учини да је таква могућност вероватнија уместо да се одбаци“, рекао је Афтергуд за Гардијан.

Могуће је да је задатак америчке војске да размотри све могућности, а одлука о томе да ли ће се користити нуклеарно оружје је на крају у рукама цивила - у овом случају, у случају председника Доналда Трампа.


Трампова администрација је посветила велику пажњу нуклеарним питањима, ажурирајући прошле године Нуклеарну доктрину САД-а и издвајајући средства за модернизацију америчке "нуклеарне тријаде": бомбардера, копнених ракета и подморница. Међутим, Трамп је такође саопштио да САД напуштају Споразум о ликвидацији ракета средњег и кратког домета из 1987. са Русијом до следећег месеца. Судбина Споразума о контроли наоружања (New start) са Русијом, који ће истећи у фебруару 2021. године, у великој мери виси у ваздуху.

У таквим околностима, доктрина Здруженог штаба САД-а, у којој се наводи да "коришћење нуклеарног оружја може створити услове за одлучујуће резултате и враћање стратешке стабилности", може се узети као повод за узбуну и то са добрим разлогом.

Документ такође описује нуклеарне бомбардере који нуде "највећи степен флексибилности у тријади јер могу бити веома видљив знак разрешења, те када се нареди да се изврши нуклеарни напад, може се опозвати". То је суха, чињенична изјава, али када заједно са присуством стратешких бомбардера Б-52 на руским границама раније ове недеље, почиње да звучи као претња.

На питање о документу, Здружени штаб га је уклонио из јавног приступа "јер је утврђено да ова публикација, као и друге, требају бити само за службену употребу". Није било објашњења како је или зашто је објављен, било да је у питању грешка или намерна порука другим владама.

У априлу је Трсмп говорио о “потпуно уклањању” нуклеарног оружја и спекулисао о великом споразуму о контроли наоружања с Русијом и Кином. Имајући у виду његов тренутни трговински рат са Пекингом и стално непријатељство према Русији, барем делимично потакнуто теоријама завере према Русији, није јасно да ли ће такав споразум икада ићи даље од пусте наде и снова.

САД су једина земља која је користила нуклеарно оружје у сукобу, против јапанских градова Хирошима и Нагасаки у августу 1945. године.


  • Извор
  • Стратешки бомбардер Б-52 при пуњењу горивом, фото: © Flickr/US Air Force/SSgt. Nathan Allen / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА