Председник Црне Горе Мило Ђукановић саопштио је да очекује да Цариградска патријаршија призна аутокефалност "Црногорске православне цркве".
Он је, у интервјуу за телевизију Н1, казао да би га "изненадило да се у Цариградској патријаршији размишља другачије".
"Понављам, било би то супротно канонском праву, било би супротно темељном принципу етнофилетизма. Као што смо 1918. подсјећам Вас, остали без државе, па након тога, без обзира што је било насилно, логично 1920. остали без цркве. 2006. године су се промијениле околности. Црна Гора је независна држава. У складу са овим принципом које сам Вам поменуо, дакле организација Православне цркве прати организацију државе", рекао је Ђукановић.
Он тврди да нема говора о покушају да се, кроз доношење новог закона, цркве и манастири у Црној Гори отму од Српске православне цркве и доделе "Црногорској православној цркви". како је рекао, реч је о грозној и грубој политичкој манипулацији".
Он наводи да не доживљава као претње изјаве Николе Селаковића и Ивице Дачића да Црна Гора креће у отимање манастира СПЦ у Црној Гори.
"Ни случајно, дакле, нема ту ничега што би мене могло ту уплашити, утолико прије што сам убијеђен да заиста радим добру ствар, да радим одговоран посао за државу Црну Гору и да покрећем рјешавање одређених политичких питања засновано на неприкосновеним чињеницама. Дакле, питање на које сте подсјетили, дакле као став генералног секретара Предсједника Србије господина Селаковића, могу слободно казати, чист је анахронизам и не заслужује заиста никакав озбиљнији политички коментар, а ако и тражи коментар, то би морао бити коментар Предсједника Србије, на Предсједника Црне Горе. Када је у питању став министра иностраних послова Србије господина Дачића, ријеч је о апсолутној замјени теза. Дакле, нико, па ни Влада Црне Горе као предлагач Закона о слободивјероисповијести не планира да одузме нечију туђу имовину. Дакле, ријеч је о покушају да држава Црна Гора добије један нов, савремен закон, у односу на онај из 1976", рекао је Ђукановић.
Он је навео како је "разлог нервозе кругова из СПЦ и Србије, што се жели сачувати оно што је отето од државе Црне Горе".
"Због тога сам Вам казао, ријеч је о грозној и грубој манипулацији, гђе се подизањем овакве прашине покушава прикрити злочин који је у међувремену учињен према држави Црној Гори, отимањем њене вриједне имовине", наводи Ђукановић.
"Дакле, Србска православна црква је мање вјерска, а више политичка организација, она се више бави политичким питањима, него вјерским питањима. Митрополит Амфилохије је неко ко има свој рејтинг унутар Српске православне цркве, па рекао бих слободно и у православном свијету уопште. Он је доста током свог периода допринио снажењу улоге цркве. Међутим у духу овог што сам казао, дакле у духу ђеловања, матичног ђеловања Српске православне цркве као политичке организације, они су, укључујући митрополита Амфилохија, много више били на политичким, него на вјерским питањима", рекао је Ђукановић.