РТ: Кина ће увести нову политику о ретким металима „што је пре могуће“
Усред текућег трговинског рата са САД-ом, кинеска Комисија за развој и реформе тренутно развија нове државне политике о ретким земним металима и намерава их учинити што је пре могуће јавним.
Портпарол кинеске државне агенције за планирање НДРЦ, Менг Веи, није навела више детаља на конференцији за штампу.
Скривене претње Пекинга да ће ограничи извоз ретких метала у САД, многи су назвали једном од кинеских "нуклеарних опција" у трговинском сукобу са Вашингтоном. САД се ослањају на Кину за око 80 посто својих сировина. Метали се користе у свему, од електричних аутомобила и електронике до прераде нафте. Они су такође од виталног значаја за националну безбедност САД-а, јер се користе у многим већим системима наоружања.
Вашингтон је, како се извештава, почео да истражује могућности за куповину ретких метала из афричких земаља, али оне не могу да обезбеде обим који Кина може. Резерве у Кини чине око 30 одсто укупних светских резерви, а земља доминира глобалним ланцем снабдевања јер производи више од 80 процената.
Ретке метали представљају групу од 17 хемијских елемената, на пример гадолинијума, холмијума, диспросијума, европијума, итербијума, лутетија, неодимијума, прасеодимијума, прометијума, самаријума, тербијума, тулијума, церијума, ербијума, скандијума, итријума и лантанијум. Технички, они нису ретки, али их је тешко наћи у великим концентрацијама, а тешко их је обрадити, јер руде често садрже природне радиоактивне материјале.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- фото: Узорци ретких земних минерала, © Reuters / Phil Berlowitz / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »