Црногорско правосуђе познато је по срамним пресудама, а доказ је и правоснажна одлука Врховног суда да се одузме одштета породицама жртава НАТО агресије у Мурину, преноси црногорски ИН4С.
У НАТО бомбардовања Мурина, једном од најтежих злочина током агресије на СР Југославију, страдало је шест цивила, од чега троје дјеце.
НАТО авијација је 30. априла 1999. године, без икакве објаве и објашњења са десетак пројектила бомбардовала мост на Лиму у самом центру насеља. Страдали су цивили који ни на који начин нијесу учествовали у ратним дејствима, међу њима двије дјевојчице и један дјечак.
Погинули су ученици Основне школе „Петар Дедовић“ Мирослав Кнежевић, Оливера Максимовић и Јулијана Брудар, радник школе Вукић Вулетић, пензионер Манојло Коматина и домаћица Милка Кочановић.
У нападу су тешко повријеђени Жељко Белановић, Светлана Зечевић и Тина Миловић, а лакше Мирко Шошкић, Данило Јокић, Васко Чејовић, Слободан Миросављевић и Славко Мирковић.
Међутим, црногорски судови се, очигледно, држе НАТО стандарда, па су тако пресудили да породице жртава немају право на одштету, иако је раније била донијета супротна одлука.
То значи да ће оштећени морати да врате новац који им је држава исплатила на име душевних болова које трпе због губитка чланова породица.
Подсјећамо, првостепеном пресудом, коју је потврдио Виши суд, породице су првобитно добиле накнаду. Након тога је услиједила ревизија по којој је Врховни суд преиначио пресуду и тужбу одбио као неосновану због застаре. Тужени у овом предмету су били држава Црна Гора, МУП, Министарство одбране и Управа полиције.
Радило се о првој пресуди по тужбама којом је породици покојног Манојла Коматине на име душевних болова за пет чланова породице досуђен укупан новчани износ од 69 000 евра, уз припадајуће трошкове поступка.
Међутим, заступници тужене Црне Горе и њених тужбом означених државних органа, и то заштитник имовинско-правних интереса и Одсјек за имовинскоправне послове Министарста одбране, изјавили су жалбе на пресуду, па се на крају рјешавало по ревизији.
Врховни суд је доносећи овакву одлуку унапријед осујетио намјеру осталих породица чији су најближи чланови, међу којима и дјеца, жртве злочинау Мурину, да туже државу и добију накнаде.
ИН4С