BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Шта су то ретки метали и зашто су то кинеска „нуклеарна опција“ у трговинском рату са САД

РТ: Шта су то ретки метали и зашто су то кинеска „нуклеарна опција“ у трговинском рату са САД
01.06.2019. год.


Ескалирајући трговински конфликт између САД и Кине изазвао је забринутост у погледу мера које би свака страна могла користити у својој борби, укључујући и опцију Пекинга да ограничи извоз ретких метала.

Економска мера названа је као једна од "нуклеарних опција" у Пекингу у борби са Вашингтоном, због чињенице да је Кина највећи произвођач ретких метала, те да држи највеће резерве.


Ретки метали су "сигурно оружје које Кина може користити у свом арсеналу трговинских преговора против америчког председника Доналда Трампа", изјавио је за РТ независни политички аналитичар Алесандро Бруно.

"Да би показали своју стратешку важност, ретки метали су међу неколико кинеских ставки које су Трамп (или његови званичници) искључили из листе ставки које подлежу додатним царинама", рекао је стручњак, додајући да "Кина схвата стратешку важност ретких метала и да успоставља извозне квоте. "

Сједињене Америчке Државе се ослањају на Кину, водећег глобалног добављача, за око 80 посто својих ретких метала.

Али шта су ретки метали, за шта се користе, и зашто су они важни за све нас?

Ретки метали су група од 17 хемијских елемената са посебним карактеристикама. Групу чине итријум и 15 лантанидних елемената (лантан, церијум, прасеодимијум, неодимијум, прометијум, самаријум, европијум, гадолинијум, тербијум, диспрозијум, холмијум, ербијум, тулијум, итербиум и лутетијум). Скандијум се налази у наслагама најређих елемената и такође је класификован као ретки елемент земље.

Елементи се често називају „ретрки земни оксиди“ јер се многи од њих обично продају као оксидна једињења.

Кина контролише око 85-95 одсто производње и снабдевања ретких метала. Прошле године, земља је произвела око 78 процената ретких метала на глобалном нивоу.

Метали и легуре које их садрже користе се у многим уређајима које људи свакодневно користе, као што су меморија рачунара, ДВД, пуњиве батерије, мобилни телефони, катализатори, магнети, флуоросцентно осветљење и тако даље.
 
Током протеклих 20 година, дошло је до експлозије потражње за многим предметима који садрже ретке метале. Тада је било веома мало мобилних телефона, али је број порастао на преко седам милијарди који се данас користе. Употреба ретких метала у рачунарима порасла је скоро једнако брзо као и број мобилних телефона.
 
Многе пуњиве батерије су направљене од ретких метала. Потражњу за батеријама покреће потражња за преносивим електронским уређајима као што су мобилни телефони, читачи, преносиви рачунари и камере.

Ретки метали се такође користе као катализатори, за осветљење екрана на електронским уређајима и још много тога. Очекује се да ће сви ови производи доживети још већу потражњу.

Извор: Восток / РТ


  • Извор
  • фото: © Getty Images / Ullstein Bld / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА