Извештај ОЗХО-а о хемијском нападу у сиријској Думи не одговара стварности - Закључци званичног извештаја Организације за забрану хемијског оружја (ОЗХО) о хемијском нападу у сиријском граду Дума не одговарају стварности и противрече инжењерској експертизи, признао је експерт организације Иен Хендерсон, преносе РИА Новости.
ОЗХО је 1. марта објавио извештај о резултатима истраге о инциденту у Думи, у Источној Гути, 7. априла 2018. године, у којем се тврди да је у нападу коришћена „токсична хемијска супстанца вероватно хлор".
У документу је наведено да су балони с хлором били бачени из ваздуха, што је појединим западним земљама омогућило да за напад оптуже сиријску авијацију.
Хендерсонови закључци, међутим, негирају ове податке.
„Посматрања на два места догађаја, заједно с анализом која је уследила, воде претпоставци да су балони, највероватније, били положени (на земљи), а да нису избачени из ваздуха", навео је експерт у својој инжењерској процени.
У документу је наведено да је група стручњака на челу с Хендерсоном обавила низ тестова уз помоћ којих је реконструисана ситуација.
Експерти су закључили да се у једном од наводних случајева хемијског напада трагови од удара посуде у којој је тобоже била отровна супстанца не поклапају с оштећењима на бетонском крову на месту догађаја.
Анализа другог места, где је посуда с гасом пронађена на кревету у једној од просторија, показала је да је вентил балона остао нетакнут, што је немогуће ако је прошао кроз таваницу.
„У овој етапи инжењерска подгрупа мисије за утврђивање чињеница ОЗХО не може да се увери у то да су балони били избачени из ваздуха. Размере, карактеристике, спољни изглед цилиндара и место догађаја нису одговарали ономе што смо очекивали да видимо у случају да су били избачени из ваздуха. У сваком случају алтернативна хипотеза је давала једино истинито објашњење на основу посматрања на месту", наведено је у процени.
Запад је раније оптужио Дамаск да је извео хемијски напад на сиријски град Дума у Источној Гути и запретио војним нападима. Као доказ за хемијски напад организација „Бели шлемови" искористила је кадрове на којима су снимљени житељи Думе, међу њима и деца коју лекари тобоже покушавају да спасе од дејства отровних супстанци.
Министарство иностраних послова Русије је саопштило да је циљ информација о томе да је сиријска војска употребила отровне супстанце да се заштите терористи и да се оправдају евентуални напади споља.
Генералштаб Оружаних снага Русије саопштио је да терористи у Источној Гути припремају провокацију с инсценираном употребом хемијског оружја.
Учесник у видео-снимању у болници града Дума, 11-годишњи дечак Хасан Диаб и његов отац испричали су раније детаље о режираном снимању напада на пролеће 2018. године.
Према његовим речима, деци су за учешће у снимању подељени колачи. Житељи Думе нису могли да потврде да је било хемијског напада, саопштивши да нису чули и да не познају никога ко је страдао од отровних супстанци.
Русија тражи поштовање норми Конвенције о забрани хемијског оружја и сарадњу УН-а и ОЗХО-а - Русија је поднела Савету безбедности Уједињених нација на разматрање нацрт резолуције о неопходности поштовања норми Конвенције о забрани хемијског оружја и сарадњи УН и Организације за забрану хемијског оружја.
„У вези с непоштовањем одредби Конвенције, Савет безбедности наглашава важност ефикасне и непрекидне сарадње УН и ОЗХО, која се остварује строго у складу с одредбама Конвенције и Споразумом о сарадњи УН и ОЗХО“, наведено је у нацрту резолуције.
Предложено је да „Конвенција остане камен темељац за забрану израде, производње, гомилања и употребе хемијског оружја и његовог испробавања“.
У нацрту документа је наглашено да „пуно, ефикасно и недискриминативно поштовање свих одредби Конвенције одлучно доприноси међународном миру и безбедности тиме што се ликвидирају постојеће залихе хемијског оружја и забрањује његова куповина и употреба, а предвиђено је и пружање помоћи у случају употребе или опасности од употребе хемијског оружја“.
Нацрт резолуције подразумева „међународну сарадњу у мировне сврхе у области хемијске делатности“.
Предложено је, такође, да се „инсистира на позиву државама-чланицама да савесно испуњавају своје обавезе из Конвенције, укључујући уништавање залиха хемијског оружја и да подржавају ОЗХО у њеној делатности, у оквирима њеног мандата“.
Русија у документу предлаже Савету безбедности да „инсистира на позиву државама које још нису приступиле Конвенцији да то учине без даљег одлагања“.
„Савет безбедности УН позива државе-потписнице Конвенције да сарађују на сталној основи и да теже обнављању духа консензуса у ОЗХО, у интересу очувања интегритета и неприкосновености Конвенције“, закључено је у нацрту резолуције.
Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -