РТ: „Противно међународном праву“: Могеринијева осудила санкције САД према Куби
Извор: Восток / РТ
Потпуна примена закона о санкцијама према Куби од стране САД-а је незаконита према међународном праву, изјавила је шеф ЕУ за спољне послове Федерика Могерини, обећавши реципрочне мере усред још једног јаза између Брисела и Вашингтона.
"Потпуно активирање" америчког закона о ембаргу против Кубе је "супротно међународном праву" и противи се претходним споразумима између САД-а и ЕУ, саопштила је Могеринијева, обећавајући да ће применити "све одговарајуће мере" за одбрану европских интереса.
Дана 2. маја, Трампова администрација није ревидирала деценијску суспензију Хелмс-Бартоновог закона из 1996. године, познатог и као Либертадов закон, који регулише ембарго на спољну трговину с Кубом. Ова одредба омогућава америчким грађанима да туже стране компаније које профитирају од имовине коју је Куба конфисковала или национализовала након револуције 1959. године.
Званичници ЕУ страхују да ће то погодити европске компаније. Прошлог месеца, Могеринијева и повереник ЕУ за трговину Сесилиа Малмстром наводно су написале писмо америчком државном секретару Мајку Помпеу, у којем су упозорилиле да би ЕУ могла покренути поступак против Вашингтона у Светској трговинској организацији, ако његове акције буду наштетиле европској трговини.
У објављеном саопштењу МОгеринијева је поновила да ће спровођење закона о ембаргу против европских компанија "проузроковати непотребна трвења и поткопати поверење и предвидљивост у трансатлантском партнерству".
Земље ЕУ почеле су са борбом да заштите своје компаније од америчких санкција прошле године, када је Вашингтон поново наметнуо строга ограничења за Техеран. Високи званичници у Бриселу, као и у Великој Британији, Француској и Немачкој, осудили су тај потез и обећали да ће створити механизме за заштиту фирми "које се баве легитимним пословањем с Ираном".
Односи између ЕУ и Вашингтона додатно су затегнути након што је Доналд Трамп наметнуо царине на велики број европске робе. САД су такође покушале да изврше притисак на Немачку да обустави изградњу гасовода "Северни ток 2", велики заједнички енергетски пројекат са Русијом. Берлин се одупрео притиску, саопштивши да споразум са Москвом неће подривати европске интересе.
- Извор
- фото: © Maren Winter / EyeEm / Getty Images / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Разговори би могли да се одрже, али само као резултат напретка у текућим мировним напорима између руских и украјинских делегација, изјавио је Дмитриј Песков.
Председник Србије Александар Вучић негирао је да постоји било каквих проблема у плановима да компанија Џареда Кушнера изгради хотел у Београду на месту некадашњег Генералштаба
Адвокатски тим и породица генерала Ратка Младића разматрају које мере да предузму након што су му лекари у хашком притвору прогнозирали још неколико месеци живота, рекао је Срни његов...
Француски председник признаје да Кијев нема капацитет да војно поврати Крим и Донбас, док Запад разматра слање „снага обезбеђења“ у Украјину након могућег примирја.
Остале новости из рубрике »