Председник Абхазије: Људи су почели да верују да рат припада прошлости
Народ Абхазије је почео да верује да рат припада прошлости. По мишљењу председника младе републике, Сергеја Багапша, то је главни закључак након две године независности. Мирни живот мале државе на обали Црног мора прати наш специјални дописник Светлана Калмикова.
На кеју Сухума увече има мало народа. Туристичка сезона се ближи крају. У кафићима и ресторанима одмара се локална омладина. Старци играју „трик-трак" и даме. На доковима седе рибари с удицама. Младе жене се с децом шетају по обали мора.
Још сасвим недавно ова места на Кавказу су називана „борбеним линијама". 1992. године Грузијска војска је заузела престоницу републике Сухум и окупирала је на неколико месеци. Трагови ове окупације виде се и данас по разрушеним зградама и изрешетаним зидовима. Скоро у свакој абхаској породици има погинулих. Келнерица из једног кафића нам је испричала како су на њене очи Грузијци срушили авион Црвеног крста, који је покушао да одвезе децу и старце из њеног родног града Ткварчал. Погинули су јој брат од тетке и братанац...
Данас се живот у Абхазији постепено обнавља и становници са сигурношћу почињу да гледају у будућност, а главно што истичу јесте осећај сигурности. Томе је много допринео споразум, који су у Кремљу 30. априла 2009. године потписали Председник Руске Федерације и председници Абхазије и Јужне Осетије о заједничком чувању државних граница две самоопредељене републике. Данас руски граничари стоје на стражи граница Абхазије, гарантујући мир и спокој.
„Две године за историју вероватно не представљају јако дуг период, али је главно што се променила свест, код људи се појављује вера у то да рата више неће бити, да је наступио дуго очекивани мир," каже председник Републике Абхазије Сергеј Багапш:
Главно је да су људи постали мирнији. Почели смо много да градимо, почели смо да доводимо ствари у ред. Зато што потоји стабилност, постоји заштита. Народ Абхазије је био и увек ће бити захвалан Русији, пре свега за све што се ради. Русија је нама блиска земља, она је то била и биће. Брзо се могу саградити мостови, путеви, опремити граница, за то је потребно 3-4 године. Најтеже је исправити људску свест, зато што су људи преживели рат, изгубили су много блиских људи. Потребно је време да би се њихова свест променила. Потребно је стрпљење и потребан је врло марљив рад.
Сад се треба бавити развојем економије, наставља председник Абхазије. Овде се не може без инвестиција. На другом Абхаском пословном форуму, који је недавно одржан у Сухуму, представљено је неколико инвестиционих пројеката у области енергетике, туризма и комуникација. Међу великим пројектима може се навести изградња железнице, реконструкција аеродрома. „Засад је економија само у зачетку, али су се појавили први знаци економског раста," истиче Сергеј Багпш.
Људи треба да поверују у Републику, у то да су процеси који се овде одвијају неповратни. Све треба да буде на основу закона, на основу одлуке парламента. Бизнису и инвестицијама је увек потребно једно - политичка стабилност. Кад она буде постојала и бизнис ће слободније улазити у ову или ону земљу.
Стабилност значи бизнис, бизнис значи развој, инвестиције, мир. Ето то је, на први поглед једноставна формула. Међутим, стабилност и мир нису важни само за Абхазију. Од тога зависи како ће се развијати ситуација у целом Кавкаском региону.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Абхазија
- становништво
- рат
- посао
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »