BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Глонас међу лидерима сателитске навигације

Глонас међу лидерима сателитске навигације
20.10.2010. год.

У Торину је отворено 5. заседање Међународног комитета о глобалним навигационим сателитским системима. По мишљењу стручњака, у његовом раду данас највеће интересовање представља разматрање пројекта сарадње америчког система навигације Џи Пи Ес и руског Глонаса.
 

У оквиру Међународног комитета за глобалне навигационе системе, основаног по одлуци Генералне скупштине УН 2005. године, делију четири радне групе. Такозвану групу А предводе Русија и САД - лидери гране. У Торину стручњаци ових земаља разматрају питања компатибилности два система и стварање различитих функционалних допуна и информационих сервиса, појаснио је за Глас Русије извршни директор руске Асоцијације инжењера и потрошача глобалних навигационих сателитских система Владимир Климов.
 

Тренутно имамо само два активна система. То су Глонас и Џи Пи Ес. Што више ови системи буду компатибилни, потрошачима ће бити лакше да раде у различитим земљама света.
 

Врло скоро сателитска навигација, која одређује место и брзину кретања копнених, поморских и ваздушних објеката, постаће неодвојиви део инфраструктуре сваке развијене земље. Мада данас само неколико држава може да направи свој сопствени навигациони систем. Осим Русије и САД, у тој групи је Кина, која је недавно лансирала у орбиту свој пети навигациони сателит и уједињена Европа. Али европски сателитски ситем Галилео ће почети да функционише 2014. године и за сада је заступљен у орбити само помоћу два експериментална уређаја.
 

Руска групација сателита Глонас практично је формирана. У орбити се налази 24 уређаја Глонас-М, рекао је за Глас Русије уредник листа Новости космонаутике Игор Лисов.
 

Осим тога, ускоро се планира лансирање првог експерименталног уређаја типа Глонас-К, који се одлукује мањом масом, дуготрајнијим роком активног коришћења, повећаном прецизношћу. Затим групација ће бити прераспоређена и доћи ће до смене генерација са Глонас-М на Глонас-К.
 

У орбити ће се стално налазити најмање 24-28 уређаја, али већ данас сигнал Глонас може сигурно да се прима у свим тачкама Земље. Тако да Русија, потврђујући статус космичке силе, иде испред времена. Уз то она има низ предности над потпуно постављеним америчким навигационим системом. Џи Пи Ес не ради баш најбоље у северним ширинама и сасвим не делује изнад Северног пола. Ако се узме у обзир да 45% тероторије Русије лежи иза северног повратника, Глонас је у стању да осигура навигацију у високим ширинама, што је за њу од виталне важности.
 

Данас су многе земље заинтересоване за коришћење Глонаса као алтернативе Џи Пи Ес, пошто сматрају да је недопустиво бити потпуно завистан од америчког система навигације. Споразум о коришћењу Глонаса већ је потписан са Индијом, учешће у његовом освајању спремне су да узму Украјина и Белорусија. Велико интересовање за систем испољавају и земље Латинске Америке и арапског региона. Између осталог, Џи Пи Ес и Глонас се одлично допуњују. И то је у интересима корисника, сматра извршни директор руске Асоцијације инжењера и потрошача глобалних навигационих сателитских система Владимир Климов.

Подижемо квалитет навигационих услуга, стабилност навигационих одређења. И какко се каже у народу, боље је стајати на две ноге, него на једној. Двосистемски пријемници већ се праве у многим страним компанијама.
 

Очекује се да ће већ у првом полугодишту 2011. године сви велики светски произвођачи освојити масовну производњу дворежимских портативних пријемника Џи Пи Ес-Глонас.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА